Beebi riided

Beebi riietega seotu on minu arvates olnud beebiasjade varumisel üks kõige segadust tekitavamaid teemasid, sest:

1) eri firmade beebi riiete suurused on täiesti erinevad, nt võib 9 kuusele beebile mõeldud body olla vabalt sama suur kui mõne teise firma 0-3 kuusele mõeldud body.  Ka isegi sama firma 0-3 kuusele ja 3-6 kuusele mõeldud riided võivad olla sama suured! Proovi, siis aru saada, mis suuruses asjad on juba olemas ja mida oleks veel vaja! Lõpuks lihtsalt võrdlesingi riideesemete pikkuseid omavahel üritades neid kategoriseerida;

2) on keeruline aru saada ja otsustada, mis suuruses riideid ikkagi beebile varuma peaks. Kõikjal kurdavad emad, et beebid kasvavad riietest kiirelt välja ja paljusid asju ei saagi kanda. Et natukenegi oma peas beebi riiete teemalist segadust korrastada võtsin riiete hankimisel aluseks beebide kasvukõverad.

Beebipoiste ja -tüdrukute kasvukõveraid võrreldes on näha, et üldjuhul sünnivad poisid natuke suuremana (pikema ja raskemana) ning kasvavad ka kiiremini riietest välja. Lisan kasvukõverad, kuhu on märgitud täpikestena keskmised pikkused eri kuude lõikes ning olen juurde joonistanud ka beebiriietele vastavad suurused, et oleks silme ees, kui kaua tõenäoliselt vastavas suuruses beebiriietust saab kanda. Üleval graafiku teljel on tähistatud beebi vanus.

Beebipoisid:

inkedinkedbeebipoisid1.gif

b

Beebitüdrukud:

Inkedbeebitydrukud1

Emade soovitused esimeseks kolmeks kuuks beebiriiete ostmisel (riiete suurused 50, 56, 62):

 • beebid ei oska hoida kehasoojust esimesed 3 kuud – eelistada pigem pikkade varrukatega body-sid, parimad on villa-siidiga (sama numbrit saab kaua kanda, ei määrdu nii kergelt, kiirelt kuivab)
 • üle pea riiete selga panek on keeruline, kuna beebi ei hoia alguses pead – mugavam on õrna beebit riietuda mitte üle pea, vaid eest kinni seotavate/trukkidega bodydega
 • enim varuda vastsündinule suuruseid 56 ja 62 (62 suurust kannab kõige kauem), et ei peaks kogu aeg riideid pesema, siis võiks olla ca 7 body iga suurust: 56, 62 ja 68.
 • eelistada otsast kinni olevaid pükse, kuna sokid kipuvad beebidel jalast ära tulema; veel parem kui püksid oleksid peale keeratavate otstega. EDIT: ülihead olid ühed Scandicidsi poest ostetud megakallid sokid (8eurot!), sest need olid pigem nagu põlvikud ja püsisid seetõttu hästi jalas.

 

Suurus 50 (ehk enneaegne/väike beebi – Preemie), pikkusele kuni 50cm

 • beebipoistel heal juhul esimesed 3 elupäeva (pikkus on sündides tõenäoliselt 48-56 cm: keskmiselt ca 52 cm); EDIT: meie beebipoiss sündis 48cm pikkusena. Suurus 50 riideid sai kanda ca kuu aega. Aga samas ta sündis 3 nädalat enne tähtaega.
 • beebitüdrukutel heal juhul esimene elunädal (pikkus on sündides tõenäoliselt 47-55cm: keskmiselt ca 51cm).

Suurus 56 (ehk 0-1 kuud ehk vastsündinu riided – Newborn), pikkusele 51-56cm

 • beebipoistel saab kanda esimese kuu lõpuni (esimese elukuu lõpuks on pikkus keskmist arvestades ca 56cm); EDIT: meie beebipoiss oli 1 kuu vanuselt 53cm ja 2 kuu vanuselt 56cm. Sai suurus 56 asju kanda ca 1,5 elukuuni.
 • beebitüdrukutel saab kanda esimese kuu lõpuni (esimese elukuu lõpuks on pikkus keskmist arvestades ca 55cm).

EDIT: vaatamata sellele, et suvi oli meeletult palav, siis vastsündinud hoiavad kehvalt kehatemperatuuri ja neil on käed kogu aeg külmad. Seetõttu lühikese varukaga asju ma ei kasutanudki enne 2,5 kuud st suurus 62.

Olemas 56 suuruses (mõni asi on 50 suuruses või väiksemgi):

 • 1 hõlmikpluus
 • 4 pikkade varrukatega hõlmikbody (1tk villa-siidiga, suurus 50)
 • 1 pikkade ja 1 lühikeste varrukatega ülepeakäiv body
 • 3 paari pükse (2tk kinniste otstega, 1tk villa-siidiga)
 • 3 kostüümi pikkade varrukatega (1tk villa-siidiga, suurus 50)
 • 4 kostüümi lühikeste varrukatega
 • Vastsündinu müts (suurus 40), mõned väikesed sokid, pisikesed kindad
IMG_7959

Kõigil pükstel on varbad otstest kinnised.

IMG_7961

Vasakul firmalt Joha siidi-villa hallil kostüümil võimalik jalaotsad lahti keerata ehk saab kauem kasutada

 

Suurus 62 (ehk 1-3 kuud), pikkusele 57-62cm

 • beebipoistele peaks sobima see suurus alates 1,5. elukuust kuni 3.elukuuni.
 • beebitüdrukutel peaks sobima see suurus alates 2. elukuust kuni 4.elukuuni.

Olemas:

 • 4 pikkade varrukatega body (1 neist on villa-siidi hõlmikbody)
 • 7 lühikeste varrukatega body (1 neist on hõlmikbody)
 • 4 paari pükse (1tk villa-siidiga, suurus 56/62 – 60cm)
 • 4 kostüümi (1tk villa-siidiga, suurus 56/62 – 60cm)
 • 2 pluusi (mõlemad villa-siidiga, suurus 62/68) –
 • Ilarätike (oli komplektis Supermani body-ga)

IMG_7962

IMG_7727

 

Suurus 68 (ehk 3-6 kuud), pikkusele 63-68cm

 • beebipoistele peaks sobima alates 3. elukuust kuni 5,5. elukuuni.
 • beebitüdrukutel peaks sobima alates 4. elukuust kuni 7. elukuuni. 

Olemas:

 • 1 pikkade varrukatega body
 • 4 lühikeste varrukatega body (1tk villa-siidi, suurus 68/74-70cm)
 • 9 paari pikki pükse (1tk villa-siidi, suurus 68/74 -70cm) – osad neist sobivad vist juba varem
 • 4 pluusi (1 lühikese ja 3 pika varrukaga)
 • 5 jakki/ kampsunit – osad neist sobivad vist juba varem

IMG_7966

Suurus 74 (ehk 6-9 kuud) – beebipoistel 5,5 -10 elukuu, beebitüdrukutel 7 -11 elukuu

 

Soojad riided 

Olemas:

 • eri suuruses ja paksusega mütsid. EDIT: vastsündinu peaümbermõõt on ca 36cm (minu beebil oli 33,5cm). Kasutasime peamiselt 40cm suuruses õhukesi suvemütse (juuli-september) ja siis hakkasin õues kasutama meriinovillast ülepeakäivat tuukrimütsi.
 • eri suuruses sokid, ühed kindad. EDIT: sokke ostsin veel juurde.
 • soojad riided villaga. EDIT: ostsin oma juulibeebile ühe meriinovillaga kombeka veel juurde, kui ta oli 4 kuune ca 63cm. Kuni 3 kuustele mõeldud kombesid ei kasutanudki, sest ilmad olid suvel soojad.
 • kombe ja kottkombe kuni 3 elukuud, kombe 6-9 elukuud, vaatan veel jooksvalt kas pean 3-6 kuud kombe ka ostma või piisab neist, mis mul hetkel on olemas.
 • 4 ilalappikest kaela panekuks. EDIT: neid läks meil vaja ca 4 kuuselt.
IMG_7742

Eri suuruses paksud mütsid

IMG_7740

Eri suuruses õhukesed mütsid

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_7743

Kombe kuni 3 elukuud

IMG_7744

Kottkombe kuni 3 elukuud

IMG_7745

Polarnopyret tuuletõkkefliisist kombe – suurus 74 (6-9 elukuud)

 

Kust saada beebiriideid?

Kasutatult: Vähemalt pooled beebiriided on meil varem kasutatud – osad sain õvedelt (näiteks kõik soojad riided), osad ostsin Facebooki beebiriiete grupist ning osad Paavli kaltsukast (parim kasutatud beebiriiete valik, hind ca 0,5 eurot tükk). Käisin ka paaris Humana kaltsukas, aga seal ei jäänud mulle midagi silma.

Poest osta: Ma ei kujuta ette, kui peaks kõik riided uuena ostma – see läheks ikka meeletult kalliks maksma või siis ajades läbi paari asjaga tuleks neid kogu aeg pesta. Uuena asju ostes läheks 1000 eurot beebiriiete peale ära nii, et silm ka ei jõuaks pilkuda. Uued asjad ostsin Sternumi poest (peaaegu kõik villa-siidi tooted, et igast suurusest oleks vähemalt üks ese- need olid lemmikriided!  Scandikidsis müüakse ka neid asju, aga seal on kallim kui Sternumis) ning puuvillased riided Mothercare kui ka BabyCity poest.

E-poest: Olles vaadanud pikalt ringi erinevates internetipoodides (BredenKids, Zara, Babydo, Mothercare, Babycity, H&M jt) jäid mulle silma Next-i ja Lindex-i veebipoed. Kuna viimase internetipoe kaup sarnanes vägagi Ülemiste Lindex-i poes olevaga, siis sealt ma tellima ei hakanud. Küll tegin beebiriiete tellimuse Next-i veebipoest.  Kirjutasin sellest siin. EDIT: ka lapse kasvades olen just sealt riideid tellinud: ilusad, pehmed ja hea hinnaga riided, mis tuuakse paari päeva möödudes tasuta koju kätte (teatud summas ostes).

Beebiriiete puhastamine

Kõik Facebooki kaudu ja kaltsukast ostetud riided pesime pesumasinas läbi, kuna neil oli võõras “puhta pesu” lõhn juures. Uusi ja kodunt saadud asju (õvedelt) ma eraldi pesema ei hakanud. Me kasutame oma pesu pesemisel Mayer Sensitive pesupulbrit, kuna 1) sellel pole tugevat pesulõhna ning 2) ka mu enda nahk on üpris tundlik – hakkab sügelema kangete pesupulbritega. Ostsin Sternumi poest ka sapiseepi, millega vajadusel on võimalik saada beebiriietelt lootusetuid plekke maha. EDIT: see on olnud MUST have asi meie jaoks. Nii kui riietus määrdub, nt kaka või toiduga, siis pesen kohe sellega puhtaks, sest hiljem on riietelt raske plekke maha saada. Kõik peale soojade riiete triikisin ära.

Minu suurim hirm viimastel kuudel oligi see, et beebile pole midagi selga panna ja siis ma pean kas vastsündinuga poodi minema või mehe üksi shoppama saatma. Ma ei tea miks, aga see tundus mulle väga halva stsenaariumina. EDIT: mul on nii hea meel, et kuni 6nda elukuuni oli mul enam vähem kõik ette ostetud, sest sedasi ei ole ohtu, et riideid ei saagi kanda (riiete veidrad suuruse märgistused) ja sain keskenduda muudele asjadele. Sorteerides ja triikides beebiasju on mul lõpuks ometi tekkinud tunne, et meie beebi paljaks ei jää ja midagi ta endale ikka selga saab. Nüüd tuleb veel valida sünnitusmajast koju toomise “esinduskomplekt” ning ongi riietega valmis.

 

 

 

 

 

 

3 replies

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s