Beebi gaasid ja uneteemad

Ongi kätte jõudnud 9 beebinädal! Viimane kuu on olnud tõeliselt raske!

Kurja juureks on meil olnud tavapärane väikeseid beebisid kimbutav mure – ebaküps seedesüsteemi ja sellest tingitud gaasid. Ohh.. jummel kui palju puukse on võimalik, et ühest väikesest beebist välja tuleb! Kogu see gaasitrall hakkas endast vaikselt märku andma 3. nädalal, 5. ja 6. on olnud gaaside mõttes kõige raskemad nädalad. Õnneks päris igapäev pole beebi gaasivalu käes nutnud, ent piisab paarist tunnist päeval ja ööl, et täis gaasitralli kogemus kätte saada ja olla emana täielik zombi valmis. Beebide gaasivalu tähendab siis seda, et beebi läheb näost punaseks ja täiest jõust üritab puuksu välja saada. Keha läheb pulksirgeks, juuksed ja beebi selg higiseks ja muudkui nutab. Kui puuks tehtud on beebi nagu uus rahulik ja rõõmus beebi. Puuksud on lõhnatud. Liialdamata võib ühe õhtu jooksul väljuda 100 kurja puuksu!

new-promo-spot-for-incredibles-2-shows-jack-jack-turn-into-a-little-monster-social

Gaaside vastu väga midagi teha ei ole.

Emana tahaks muidugi süüdistada D-vitamiini andmist ja mingi rohuga beebi vaevusi leevendada, ent kahjuks ei pidavat gaasirohud aitama. Siiski õnnestus meil proovida kolme eri D-vitamiini, sest minu paranoia aina kasvas, et just D-vitamiin on see süüdlane. Esimese D-vitamiini ostsime apteegist “suvalise” – Minisun D-vitamiini. Kasutasime seda 1 nädala. Kuigi esimene gaasivalu oli kolm päeva ENNE esimest korda üldse mingisuguse D-vitamiini andmist, siis kuuldes, et turul on Lactobacillus baktereid sisaldav Gefiluse D-vitamiin otsustasin seda proovida. See pidavat beebide “ebaküpsele” seedesüsteemile abiks olema. Suurt erinevust ma beebi enesetundes ei täheldanud. Ikka olid gaasid. Seejärel ühel järjekordsel ööl, kui beebi muudkui oma gaaside tõttu üles ärkas ja lohutuseks rinnale tahtis, lugesin ja lugesin ning sain teada, et ainuke tõestatud bakter, mis beebide seedetegevust soodustab on Lactobacillus reuteri, aga see Gefiluse D-vitamiin sisaldab Lactobacillus rhamnosust. Viimane on näidanud, et omab kasulikku toimet vaid lapseeas allergiate esinemise tõenäosuse vähendajana. Väidetavalt on gaasivalude korral leitud, et neil beebidel on sooles teistsugused bakterid, kui neil, kellel gaasivalusid ei ole. Ühesõnaga otsustasin hankida sellise D-vitamiini, mis sisaldaks seda bakterit nimega L.reuterit: Rela tilgad D-vitamiiniga.  Väidetavalt omab antud bakter toimet nii põletiku vastu, vähendab valu, aitab mitmel moel seedetegevusele kaasa ning lisaks vähendab hambakattu (oluline, kui peaksid tulema esimesed hambad!). Imeefekti ei ole, ent 3h järjest puuksu väljutamist pole pärast selle kasutamist enam olnud.

Olin gaasidega seoses suure dilemma ees: anda tissi või mitte. Nimelt alati kui poisil olid gaasid, siis otsis ta lohutuseks tissi. Muudkui sõi ja sõi. See olevat müüt, et beebi sagedane toitmine tekitab gaase (nn eelnev toit ei jõua ära seedida, kui juba uus toiduvaar tuleb peale) ehk siis otsustasin anda tissi. AGA loomulikult ei mahtunud talle seda piima sisse lõputult ning seejärel kippus päris palju toitu üles tulema. Ma nägin, et imemine tõesti väga rahustab teda, ent kui väikemees 2+ tundi tissi otsas võimles, siis võib vaid ette kujutada KUI valusaks mu nibud muutusid! Ühest küljest tahad oma beebit lohutada, aga teisest küljest ei saa ju lasta oma nibusid rinna küljest ära süüa! Raske südamega võtsime kasutusele luti. Olin varasemalt olnud arvamusel, et seda me kasutama ei hakka, et saame ilma hakkama. Tegi küll luti peale alguses hapusid nägusid ja siiani peab seda lutti iga natukese aja tagant suhu tagasi panema, sest see lupsab suust välja, ent mis sa hädas teed, eksole. Mõnikord ärgates keset und puuksu peale ja seepeale pahandama hakates, piisab 20 sekundist luti suhu panekut, et poiss juba uuesti magab. Gaaside puhul aitas ka see, kui panin beebile luti suhu, võtsin tihedalt endale kussutamiseks kaissu ja sositasin talle pikalt kõrva “kušššš.. kuššš..”. Sedasi max 3 korda tehes poiss rahunes ja enamasti jäi magama.

Enim on gaaside puhul aidanud intensiivne võimlemine ehk siis jalgadega kõhu suunas ringid või siis pepu kergitamine jalad koos nina suunas, et väljutada need 99+ puuksu ja seejärel tugevalt kaissu ja lutt suhu. Üks öö reaalselt mingi 1h vahelduva eduga võimlesin temaga keset ööd, puuksud muudkui tulid ja tema sedasi poolunes magas edasi. Mina olin hommikuks üliläbi, ent mul oli rõõmus ja reibas beebi. Vahepeal aitas ka enne ööunne minekut beebi kõhuli panek. Ööunne ma beebit kõhuli ei julge panna pärast teaduslikke õuduslugusid, mis mees mulle kõik ette luges. Mulle tundus huvitav, et beebide gaaside lõppemise aeg kattub suuresti ajaga, kui beebi hakkab pead hoidma ehk siis omab tugevaid kerelihaseid. Võib-olla on tugevad kerelihased abiks gaaside väljutamisel. Sellele hüpoteesile toetudes võtsin eesmärgiks, et panna beebit iga päev võimalikult palju kõhuli ennast treenima, tahab ta või ei taha. Mida paremini beebi meil pead on hakanud hoidma, seda vähemaks on jäänud ka gaasivalud. Ehk siis kui miski gaaside vastu ei toimi, siis füüsilist treeningut soovitan küll.

 

UNI

Ma ei osanud halvimaski unenäos ette kujutada, et kõik rasedusaegsed vaevused ja sünnitus on köömes võrreldes selle väsimusega, mis beebi lühikese unega kaasneb. Jah, ma teadsin, et beebi ja lapse uni saab olema üks keerulisemaid lapsevanemaks saades ette tulevaid muresid. Aga et asi on nii hull! Kas tõesti beebid magavadki nii vähe?!

Lugesin unega seotud artikleid, uneraamatuid ning sain teada, et jah, beebid magavadki meie mõistes vähe. Kogu öö magamiseks nimetatakse beebide unest rääkides 5h pikkust und!! Ja loomulikult ei tasu selllest unistada esimesed kolm kuud, soovituslikult esimesed 6 kuud. Kõikjal räägitakse, et kuni 3-kuusele beebile tuleks anda süüa millal iganes ta aga soovib, sest võib-olla on tal hoopis janu või väikese snäki isu. Ja võib olla on emal rindade piima mahutavus väike ning seetõttu peab laps tihedalt sööma. 1 kuusele olevat igati normaalne, et tema ööune pikkus on 8-10h (kokku und päeva jooksull 14-17h), aga seejuures on ka normaalne, et selle aja jooksul ärkab ta väikeseks “snäkiks” üles 2-5x ehk siis kui veab, siis saab ema magada 4-5h ning kui väga ei vea, siis 1h kaupa. Kuna rinnapiim seedub kiiremini kui kunstpiima saavad beebid, siis on igati normaalne, kui beebi ärkab iga 2-4h tagant üles. Ja nii meil täpselt ongi. Ehk siis, kui meie beebi ärkab öösel söömiseks iga 1,5-2h tagant on igati hea tulemus ja olukord võiks veel kehvemini olla. Peaksin olema rahul.

Kõige hirmsam, mida sain beebide une kohta teada oli asjaolu, et see öine magamatus võib jätkuda KAUEM kui aastani, kui just ei hakka öösiti rinnapiimaasendajat andma või ei mõtle midagi head välja!! Olin/olen  ahastuses. Pärast esimest kuud selgus tõsiasi, et kui beebile on selline hakitud uni igati normaalne, siis minu jaoks mitte. Ma jäin lihtsalt haigeks. Olen olnud viimased aastad väga harva haige! Nüüd jäin aga korduvalt angiini. Ikka voodis kõrge palavikuga mitu päeva koos kogu kupatusega- antibootikumid, valuvaigistid ja muu kraam.

Lapsevanemana olen siiani beebide une kohta õppinud, et:

–  enne tähtaega sündinud beebidel on soovituslik lähtuda une graafiku jälgimisel sünnitähtajast. 

– mähet ei pea öösel vahetama iga kord kui beebi teeb väikse puuksu. Soovituslik on vahetada mähet võimalikult harva ja võimalikult öösel, sest mida hommiku poole, seda kergema unega lapsed on ja lihtsalt võivad siis üles ärgata. Ise ärkaks ka üles, kui keegi keset ööd hakkaks mul peput pesema.

– samas on tähtis hoida beebi pepu haudumisvaba ning panna enne magama minekut pepule nt Bepanthene salvi. Ise ka nutaks kakades, kui pepuvahe oleks haudumisest verine.

– ei pea iga beebi öise kääksu peale kohe reageerima. See on raske! Tasub paar minutit oodata, sest nii mõnigi kord saab beebi oma hetkemurega ise hakkama.

– võib juhtuda, et beebi ei söögi rinna otsas, vaid kasutab rinda oma imemisvajaduse rahuldamiseks. See on öösiti väga kurnav. Täiesti ok on pärast pikka tissi otsas olemist beebi rinnalt ära võtta!

– öösel tasuks aidata beebil pärast sööki krooksu teha, sest oma okse sees ärkamine pole just eriti mõnus ja ma ei tea, kuidas teiste beebidega on lood, aga minu beebi märkab märga kohta kohe ja annab sellest kurjalt märku.

– mähkmed võivad lekkida!! Eriti, kui beebi magab ühel küljel. Oi, kui närvi see ajab! Mähkme jalga panek ei olegi nii lollikindel! Kleepsuosad peavad kummagi jala juurest ulatuma keskjoone poole täpselt ühe kaugele. Lisaks jalgade ümber olevad mähkme “satsid” peavad ulatuma välja.

– külili imetamine hoiab öösel energiat kokku.

– teki sisse mähkimine ning ema lõhnase voodipesu/eseme panek beebi uneks beebi näo lähedale ei lase unetsüklite vahel nii kergelt virguda.

– beebid vajavad päevakava või mingisugust regulaarsust oma ellu.

Kuidas edasi? Otsustasin, et beebi 2 kuu sünnipäev on paras aeg võtta see öine ärkamine käsile. Lugedes ja kuuldes teiste lastevanemate lugusid, olen aru saanud, et ei tasu loota sellele, et ta hakkaks ise öösiti kauem magama. Lähtudes oma tervisest näen, et 100% beebi järgi kulgemine ei sobi minu jaoks. Ma suren pidevalt haige olemise ja tablettide hunniku alla lihtsalt maha. Samuti ei joo ma kohvi. Ma ei tea, mis sellest välja tuleb, aga unistan 5-6x öösel ärkamise asemel ärgata 2-3x. Sain inspiratsiooni ühest oma lemmik telesaatest “Outdaughtered” ehk “Tütardega ümbritsetud”, mis jookseb TLC telekanalil. See on saade naisest, kes sai viisikud ja kuidas ta nende kasvatamisega hakkama saab. Kui tema saab viiega hakkama, siis miks ma ei peaks ühega hakkama saama?! Tema sõnul on kõige aluseks päevakava ja rutiin ning tema on lähtunud suuresti Baby Wise raamatu põhimõtetest. Selle puhul on oluline see, et pärast toitmist oleks ärkveloleku aeg ning seejärel uinak. Suur roll on toitmise ja uneaegade regulaarsusel. Otsustasin proovi teha. Eks ma kirjuta kunagi, kuidas meil sellega läheb.

 

 

 

About the author

Comments

  1. Soovitan sulle raamatut nagu “Nututa uni.” Ja asi läheb paremaks! Meil oli söömisi 5x öösel, 4 kuu vanuselt 2-3, siis 6 kuu vanuselt 2. Ja 8 kuu vanuselt loobus öisest tissist ise. Pakkusin 2 ööd vett, aga see ka kõik. Ta on pigem vähese unega olnud terve elu ja ööuni on olnud terve elu 9-11h. (Praegu 1a2k). Aga soovitan väga graafikut, õhtust väsitamist ja leebet unekooli.

Jäta kommentaar

%d bloggers like this: