Väikemehe koduõppe nädalad 15-16: jõulud (metsloomad, piparkoogid) (17 elukuud)

Detsembri 2-3. nädal. Väikemees on 17-elukuud.

Jõuluaeg on ikka väga kiire aeg ning kuna vahepeal olin ka haige, siis jäid mitmed planeeritud tegevused tegemata, ent eks need teeme siis samal ajal järgmisel aastal. 😊

Emakeel

Lugesime palju raamatuid: nii erinevaid jõulude kui ka metsloomade (pildi)raamatuid.

Tegin Eesti metsa loomade kohta kaardid (Eesti metsloomad) ning Väikemees sai sobitada kokku vastava loomakujukese ja kaardi. Korra sobitas kiirelt kujud ja kaardid kokku, aga rohkem see talle huvi ei pakkunud. 🤷‍♀️

Hetkel on toimumas mingisugune tohutu keeleõpe. Korra sõna kuuleb, siis juba järgmine kord, kui küsin, siis mäletab ja näitab raamatus sõrmega sellele. Üldiselt “tavalised” metsloomad on tema jaoks “liiga lihtsad” – ta teab nende nimetusi.

Väga meeldis talle aga see piparkoogimehekese lugu:

Meeled

Kuulamine:

  • käisime Estonias beebidele/väikelastele mõeldud kontserdil: 12-kinki jõuluvanale. Ootasin enamat, teksti osa oli väikeste jaoks liiga palju, aga Väikemees täitsa huviga muusikalist osa kuulas.

  • Muusikatunnis meeldib talle iga korraga aina enam. Vaikselt teeb juba liigutusi kaasa ja mäletab, mis lauluga, mis liigutus kaasas käib.

Nägemine: käisime Lauluväljakul toimuval Hiinast pärit laternashow-l. Ülltavalt lahe oli.

Maitsmine: jõuluajale kohaselt tundub mulle, et viimased kaks nädalat me olemegi AINULT söönud! Nii palju uusi maitseid Väikemehe jaoks!

  • Falafeli wrap Wrap’n Rollist on üks ta viimase aja lemmikuid!
  • Olde Hansa pidusöömingul maitsesid talle kõiksugu ette toodud veidrad toidud, nt sibulamoos, põdra-karu-metssea vorst (uhhh.. kõlab juba jubedalt), tangupuder, roosipuding, magusad mandlid.. Kusjuures sealne taimetoidu valik oli super maitsev!
  • Sushi Plazast krevetisushi on ta uus lemmik!
  • Little Indias sai Väikemees esmakordselt proovida India toitude maitseid.
  • Kolmes Sibulas maitses talle sidrunheinaga läätsesupp ning isetehtud sai, mille parimaks osaks oli võimalus ise saiale võid peale määrida. 😂
  • Ja loomulikult piparkoogid ja mandariinid, mida ta võiks süüa lõputult, ent hoiame siiski nendega piiri.

Kompimismeel: endiselt on lemmikuks mustade ubade sensoorne kast ja kõiksugu kallamismängud.

Kunst

Voolimine: piparkoogimehe valmistamine ja kaunistamine pärast vastava multika vaatamist. Oluline pole tulemus vaid nauditav protsess ja isetegemise rõõm:

Nagu pildilt näha, siis silmad sobivad ka rinnaku peale. 😂

Meisterdamine: liimi ja erinevat värvi sädeluspulbri “avastamine”

Mind ajavad muigama väikeste lastega tehtud tööd, mis näevad välja nagu täiskasvanu on kogu kunstitegevust rangelt suunanud, et valmiks “täiskasvanu silmale” “täiuslik pilt”. Hetkel tegeleb Väikemees pigem erinevate materjalide avastamisega. Täiuslikuks pärismaailma kopeerimiseks on veel minu arvates palju aega. 😉

Joonistamine: lisaks igapäevasele kriitide ja pliiatsitega molbertile joonistamisele värvis Väikemees ka täpimarkerite ja sädelusliimiga päris palju. Tema jaoks oli põnev vaadata, kuidas tuubi pigistades sädelus sealt väljub ja siis seda katsuda.

Praktiline elu

Söögi tegemine: Väikemees aitas piparkooke teha kui ka glasuurida. Lemmiktegevuseks on tal erinevate toitude potis segamine.

Enese eest hoolitsemine: hoolitseb enda hädade eest suures osas ise andes märku, kui tal on häda. Vahepeal oli juba nõus öösiti potil käima ja mähe oli öösiti kuiv, aga see kella 3-4ajal öösel pissitamine on miski, milleks ma ise pole alati valmis. Samas samal ajal 90% öödest märga mähet vahetada on minu jaoks justkui okei?! Sest öösiti annab ta oma hädast igal juhul märku. Oehh.. eks edaspidi paistab.

Keskkonna hoidmine: Väikemees on väga suur koristushuviline. Andsin talle võimalusi svammiga nõusid pesta ja see väga meeldib talle. Prügi viimine prügikasti või musta pesu viimine pesukasti on ühed ta meelistegevused. Mind üllatab, et ta tõesti teab, mis on prügi ja viib ka iseseisvalt prügi prügikasti, nt kui sööb banaani, siis viib koored prügikasti või nt mandariinikoored või nt tühja karbi, kus sees oli advendikalendri maius (täiskasvanute gurmee kalender).

Motoorika

Üldmootorika oskuste harjutamine toimub Väikemehel iga päev, ent planeeritud tegevustest on lemmikuks kahtlemata võimlemistunnis tehtavad harjutused, nt sealt pärit tagurpidi kõndimine teeb talle väga nalja. Esimest korda alates septembrist oli ta nõus kaasa tegema ka käru harjutust, eriti motiveerivalt mõjusid talle õpetaja julgustavad sõnad! Samuti kätega enda edasitõmbamine oli järsku miski, mida ta hea meelega kaasa tegi. Varem ta ei ole tahtnud neid teha ja ma ei ole ka sundinud. Seda enam üllatas mind tema järsku tekkinud innukus.

Kalev SPA ja Mustamäe SPA olid samuti head kohad Väikemehel oma oskuste harjutamiseks.

Pikleri kolmnurga peal “üle ronimine” on ka iga päevaga tal aina oskuslikum. Vastupandamatud on endiselt ka trepid, kus võikski jääda üles ja alla kõndima. Võimalusi trepist liikumiseks on ju nii palju: hoides käsipuust, hoides emme käest, pepu peal, selg ees ja kahjuks ka pea ees saltoga..

Peenmotoorika uueks avastuseks on tornide ehitamine. Torni saab ehitada majapidamispaberi rullidest, wc-paberi rullidest, klotsidest, värvitopsidest jpm-st.

Esimene “nöörimismäng” käsitööpoes kätte juhtunud vahenditest. Väga meeldis Väikemehele.

Duplo legodega torni ehitamine veel huvi ei paku, ent neid on tore kastist välja kallata ja uuesti kasti panna. 🤷‍♀️

Matemaatika

Muudkui kordame üks-kaks-kolm, nt kui kuskil näeme neid numbreid või loeme raamatus erinevaid samasuguseid esemeid kokku või liftis sõites.

Kokkuvõttes

Jõulud on ikka meeletult kiire aeg. Nii palju erinevaid kokkusaamisi ja toimetusi. Hea, et mu tervise juures niigi palju tehtud saime!

Nüüd ootab Väikemeest ees pikk “koolivaheaeg”. Alles jaanuari teisel nädalal hakkame uuesti koduseid tegevusi tegema. 18-kuuselt toimuvad lapse ajus väga suured edasiarengud ning seetõttu on järgmise aasta kodus planeeritud avastustegevused juba minu arvates palju huvitavamad.

Aga nüüd puhkusele! 😊

About the author

Jäta kommentaar