Väikemehe koduõpe: lilled (22.elukuu)

Mai 2.-3.nädal. Väikemees on 22,5-elukuune.

Nagu ikka oli sellel nädalal üks suur teema, milleks olid seekord lilled ning lisaks erinevaid valdkondi hõlmavad eakohased tegevused.

04439B24-5181-4D9C-99E6-ECCFE1CFDF07

Igapäevaelu

Keskkonna hoidmine:

Montessori pedagoogikast inspireerituna alustasime oma lillede teemalist koduõppe nädalat igapäevaelu valdkonda kuuluva lillede seadmisega. Kasutasime tulpe, vastavas suuruses vaasi ja veega eeltäidetud koorekannu.

539A60F4-227B-445D-A6AB-5ACE933B4E57

Selle tegevuse eesmärgiks on:

 • arendada lapse ilumeelt,
 • tegevuste järjestamise oskust,
 • mahutavuse hindamist kallates vaasi vett ja sättides lilli,
 • iseseisvust, tähelepanu võimet ja
 • ettevalmistada botaanika õppeks (lillede osade tundma õppimiseks).

Esimene kord juhendasin last, et kõigepeal läheks vaasi vesi ja alles siis lilled. Järgmine kord tegi juba ise, sest ilmselgelt tuleb nii põnevat tegevust teha mitu korda!

0BF61639-C1B1-40AD-9CD3-D9577A9322B2

Äge oli see, kuidas ta ilma mingisuguse juhendamiseta otsustas osadelt tulpidelt lehed eemaldada, et need kõik ilusti vaasi ära mahuksid. Ja.. KUI RAHUL ta oma kätetööga oli. Pani vaasi lilledega ilusti oma mänguasjariiuli peale ja muudkui käib ja imetleb seda. Vahepeal on muidugi kiusatus ka lilled uuesti vaasist välja võtta, aga siis selgitasin, et lilledel on juua vaja ja siis pani ikkaga vaasi tagasi. Seetõttu soe soovitus: lilli olgu rohkelt, et saaks ikka palju vaase täita!

Lillede seadmine jätkus ka STEM teaduskatsega:

Kasutasime krüsanteeme ja toiduvärve, ent millegi pärast lilled üldse ei värvunud, aga vähemalt pakkusid need silmailu.

Keskkonna hoidmise tegevusena andsin sellel nädalal lapsele võimalusi pärast söömist ise enda järgi laud svammiga puhtaks tehaOi, ta tegi seda äämiselt suure hoolega ja olin üllatunud, kui hea oli tulemus! 

9A4BD632-EFAD-4FC9-8C9C-D69A3F56E420
Viimasel ajal soovib ta süüa Vaffa lauaks käiva abipukki taga ja seetõttu ulatab ta seda ka puhastama erinevalt oma beebi söögitoolist.

Enese eest hoolitsemise uueks väljapakutud tegevuseks oli kreemitamine: tuubist kreemi võtmine ja naha sisse kreemi hõõrumine. Eriti meeldib talle teisi kreemitada!

Söögitegemise vallas kordasime “vanasid tegevusi”, nt võileiva valmistamist. Kõigepealt siis leivale hummuse määrimist ja siis vegan vorsti ning kurgiviilu leivale sättimist. Mul on kodus väike võileivameisterdamise “masin”. 😁

Emakeel

Alustasime kõigepealt Montessori keeleõppe pildikaartide ja vastavate lillekujukeste sobitamismänguga:

DC870CB6-3BDE-4A57-9951-E403B8F5E293

Samal ajal kui ta otsis pildile vastavaid lillesid, siis nimetasin nii lille nimesid kui ka värve. Ostsin pildit siit (muudetav pdf fail), (paradiisilille kaardi tegin ise), tasuta ilusaid leiab ka siit. Lillekujukesed on Safari ldt tuubi omad, ostsin Kaubamajast1FFC3C92-7554-4E76-8E05-3C860FCEA3D3

Kõige keerulisemaks osutusid orhidee ja hibisk. Ka tulp tekitas kahtlusi.

Loomulikult on vaja lilli uudistada ka looduses ning mis võiks olla selleks parem koht kui botaanikaaed! Seal uurisime lähemalt nii tulpe, orhideesid kui ka hibiski! Pärast seda käiku said ka need keerulisemad lilled selgeks. 😉

3FB554A1-4A35-45EF-A583-D2ED0904B6D9

Motoorika/kognitiivne areng

Käe-silma koordinatsioon:

Selliseid tegevusi on meil alati riiulis päris mitmeid ning olenevalt päevast leiavad need päris palju kasutust. Hetke lemmikuks on kahtlemata pisikeste tupsude panek topsi ja haamerdamismäng. Aga ka 2-tükiline autopusle on lemmik. Lillepusle kujunditega on juba pigem liiga lihtne.

39CD20EC-A3A8-470D-8669-75CB462A8C66

Väga palju kasutust leiavad ka duplod, matroška ja torni ladumise majakesed.

Et hoida lapses avastamisrõõmu, siis olid sellel nädalal uuteks tegevusteks riiuli ülemises vahes olevad kääridega lillede lõikamine ja pisikeste tupsude panek läbi augu. 

a) kääridega lõikasime erinevaid lille osasid (õis, leht, vars, juured, tolmukas) õppides neid osasid samal ajal tundma ehk siis “lahkasime lilli”. Hea kui sõrmed enam vähem õigesse kohta sai ja natuke lõigata õnnestus. Ta ise oli mega innustunud. 🤦🏼‍♀️

b) pisikeste tupsude panek topsi. Kuigi sellised toppimistegevused on lemmikud juba viimased 10 kuud (vt koduõppe esimesi postitusi), siis leidsin siiski pisikeste tupsude näol uue põneva variatsiooni.

Matemaatika

a) samasugustele lillekaartidele paarilise leidmine (riiulis vasakul teises vahes) ehk niiöelda avatud kaartidega memory mäng.

71C2303D-FA2F-4F39-ADE2-1DEF5AF4A88E

b) üks ühele vastavuse harjutamine tõstes lusikaga tupse jäävormi aukudesse (riiulis paremal kõige all).

Kunst

Lilledega on võimalik teha nii palju erinevaid kunstitegevusi, mistõttu oli raske end tagasi hoida.

Värvimine:

a) vatitupsudega lavendlite joonistamine. Valmistasin vahendid ette ning lapsel oli võimalus teha lilleõied. Tegime seda tegevust korduvalt.

b) kahvliga lilleõite tegemine:

c) lillede värvimine rasvakriitide, täpimarkerite ja sädelusliimidega:

1E330C40-B38D-4AEF-A89E-0BF5E2310884

Värvimislehed siit ja siit.

Meisterdamine:

12B01287-9B2F-478D-ADFF-1BD9BB703668

a) nartsissi meisterdamine: munakarbist tükid oranžiks värvida ja siis kleepimistegevused

b) lillekleepsude kleepimine

c) augustajaga lillede välja vajutamine

Voolimine/meeled:

a) lillede seadmine:

Tõstis kulbiga taigna potti ja seejärel pani ning võttis välja lillekujukesi. Seda tegi mitmed korrad, meeldis väga! Hiljem mängis nende lilledega ka mujal, nt said nendest toit mängulehmale ja -kassile. 😁

353BCDC3-826F-4816-8B63-A7F43463DF36

Soolataigna tegin ise (cream of tartar, jahu, sool, õli, keev vesi, toiduvärvid).

b) voolimismassi aukude vajutamine ja lõikamine


Kokkuvõttes oli jälle üks huvitav nädal!

Kui soovid saada teada uue postituse ilmumisest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib/jälgi või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

 

About the author

Comments

 1. Väga vahvad tegevused! Lahe ikka mida väikelapsed kõike meelde suudavad jätta, nt lillesordid. Ma isegi ei tunne nii palju lilli 😀
  Võib-olla olin tähelepanematu, aga kust need vahvad lillekujud pärit on?
  Ja uudishimust – kas ka laps sööb (valdavalt) vegantoitu? 🙂

  1. Lastele jäävad kõiksugu asjad meelde! Nad on tõesti selles eas nagu käsnad! Ma olen väga lillede vallas võhik. Õnneks Sten on lillede osas asjatundlikum, nt kui õues mingit lille näeme, siis tema ikka teab lapsele lille nime öelda. Sellel nädalal oli mitu korda piinlikke hetki, kui laps teadis lille ja mina mitte. 🤦🏼‍♀️ Mitte, et ta neid lille nimetusi oskaks veel öelda.

   Lisasin lillekujukeste ostmise info postitusse. Ostsin need Kaubamajast. Enne seda nädalat väga kahtlesin, kas neid ikka osta, aga need olid tõesti palju abiks nii kaartidele sobitamisel, “plastiliini” potti istutamisel kui ka leidsin palju kasutust lapse vabamängus. Seda enam, et vähemalt hetkel on palju põnevam Väikemehe jaoks sobitada kujuke pildikaardiga kui pildikaart pildikaardiga.

   Laps sööb seda, mida me isegi. Me ise pole ka ideaalsed. Jah, oleme asendanud enamik piimatooteid vegan toodete vastu, nt piima, jogurtid, toidukoore, kreemjuustu, kohukesed, juustu, riivjuustu, ent päris kõigele veel alternatiive pole leidnud. Nt proovisin teha pehmest tofust emadepäevaks “kohupiima kooki” ja NO ei olnud ikka üldse SEE. Samuti on keerulised lood hapukoorega. 😕 Samuti ei osta me koju looma-ega kanaliha. Siiski kala-ja mereandidest on mul isiklikult raske loobuda, eriti raseduse ajal isutab nende järele ja olen oma keha kuulanud. Pean ju ikkagi meeles pidama, et väikelapse eas kui ka rasedana on toitainete vajadused teistsugused ning taimsest toidust kõik vajaminev kätte saada pole nii kerge kui loomsest. Ka see on üks põhjus, miks me pole 100% veganlusele üle läinud. Avastame seda vegan maailma tasapisi, kogudes teadmisi, proovides erinevaid toitude alternatiive, katsetades kogu aeg uusi retsepte, uusi maitseid, nt aina enam leiavad meil kodus kasutust tofu ja oad- komponendid, millega varem ei osanud ma midagi teha. 😁 Tean, et veganlus on õige toitumise tee ja see on meie siht, aga kindlasti on see teekond meie jaoks pigem maraton kui sprint.

Jäta kommentaar