Väikemehe koduõpe: suutervis (sh elektrilise hambaharja valik)

Märtsi 3.-4. nädal. Väikemees on 20,5-elukuune.

Kuna 20.märtsil oli ülemaailmne suutervise päev, siis vaatamata sellele, et COVID-19 on võtnud kogu inimeste tähelepanu endale, siis võtsin selle nädala eesmärgiks Väikemehele hammaste ja hambapesu teemat lähemalt tutvustada

Hammaste eest peab hoolitsema ka sellisel raskel ajal. Seda enam, et suutervis on hambaarstina kindlasti üks minu lemmik teemasid. 🙂 Selline intensiivsem teemakäsitlus oli ka mulle hea hetk mõtlemaks, et kuidas saaksin muuta lapsele hambapesu meeldivamaks.

Raamatud

 • “Minu esimesed kogemused”, lugu hambaarsti juurde minekust, on üle 1,5-aastasele lapsele minu arvates üheks kõige paremaks hetkel saada olevaks eesti keelde tõlgitud hammaste eest hoolitsemise ja hambaarsti juures käimise raamatuks.

TBC First Exp_cover_EST.indd6601A111-635F-479F-9714-EE5B3038D999

Seal on ilusad selged pildid, väga üksikasjalikult kõik toimuv ära selgitatud ja palju toredaid detaile, millele tähelepanu juhtida, nt see, kuidas laps hästi tublilt suud lahti hoiab, kuidas hambaarstil on mask ja kindad, kuidas hambaid mitte pestes muutuvad need kollaseks ja lähevad katki jne.

Ainukeseks kriitikaks on hambaarsti kabinetis toimuvat kirjeldav sõnavara. Alla 5-aastasele lapsele soovitan asendada sõnad “süst” unerohuga ja “puurimine” hamba puhastamisega.

Kui välja arvata selle sama raamatu inglise keelne versioon, siis realistlikke, väikelapse tähelepanu haaravaid ja sisukaid lasteraamatuid sellel teemal kahjuks rohkem minu arvates ei ole. Küll on super häid raamatuid teinud sakslaste Ravensburgeri firma.

 • “Haare waschen, Zähne putzen” raamatus on küll vaid paar lehekülge hambapesust, ent kuna tegu on paksude lehekülgede ja põnevalt avanevate luukidega, siis sobib see raamat juba õige pisikestele kirjeldamaks igapäevaselt ettetulevaid hügieenitegevusi. Väikemehe üks lemmikuid alates ca 11-elukuuselt (varem lihtsalt ei olnud meil seda raamatut).

326884D7-2B25-4109-8BD5-5537B341D341

 • “Zähne putzen, Pipi machen” on saksa laste ühe armastatuma lasteraamatute sarja tõeline pärl. Kuigi seal on lisaks hammaste eest hoolitsemisele juttu ka potil käimisest, juuste harjamisest-föönitamisest-lõikamisest, vannis käimisest, siis põnevalt avanevad klapid haaravad väikelapse tähelepanu jäägitult. Minu ja Väikemehe üks lemmikuid (sobilik alates ca 16-elukuuselt).

0ABBB5C7-672D-4006-86FE-4420BF473FD4

 • “Isegi kollid pesevad hambaid” – kuna teatud vanuses võivad kollilood põhjustada hirme ning alla 3-4-aastased ei erista fantaasiat päris maailmast, siis võib see raamat osadele lastele mitte sobida. Samas lugu ise on hästi südamlik ja mõnus – koll peseb hambaid rõõmuga ja innustab ka last seda tegema. 😊 Seda raamatut meeldib Väikemehele lugeda ainult koos mu suure kolliarmastajast mehega. EDIT: järgnevad 2 nädalat igapäevane lemmik!

3C37DEC4-B681-4975-9BFE-9140AA3448A7

 • “Piraadipoiss Peedu ja Hambaämblik” – ei soovita alla 2,5-aastastele, sest seal on väikelapse jaoks liiga palju teksti ning vähemalt Väikemehe tähelepanu see raamat oma illustratsioonidega üldse ei haara. Suuremale lapsele väga informatiivne.

660D84F8-E3C7-4F8F-A181-98247870F926

Hariv ja lühike multikas sellest, kuidas hambaaugud tekivad:

https://lasteekraan.err.ee/1064664/hambaauk

Kunstitegevused

Värvimine:

 • Hambale hambakahjustuste värvimine pruuni värviga (enne lugeda või vaadata pilte, milline hambaauk välja näeb). Ca 2,5-aastane suudab juba ise ettejoonistatud hamba kollasest paberist välja lõigata. Väikemehele lõikasin ise.

4D412539-E72D-44A3-8615-09DD1E517D34

 • Seejärel hamba värvimine valge värviga (nt guaššidega), et hammas jälle “terveks teha”. Ideaalis võiks muidugi kasutada valget, aga kuna mu laps arvas, et teeme hamba roosaks, siis nii jäi. 😁

3D2328BC-B9F3-4574-9265-E3798E5B0787

Voolimine:

 • Roosale/oranžile Playdoh plastiliinile “hammaste” (valgete ubade) panek

Suurem laps saab “igemevorsti” rullimisega ise hakkama, aga 20-elukuusele Väikemehele tegin igemeosa ise ette. Loomulikult ladus ta hambaid nii nagu talle parem tundus ja see on sellises eas täiesti ok!

39281426-E6C0-49A7-8A12-30F53DA85D21

Hambapesu

Kuigi oleme siiani alati pakkunud lapsele võimalust ka ise hambaid harjata (ilma hambapastata!), siis huvi selle vastu on olnud olenevalt perioodist pigem vähene. Pärast seda nädalat on aga järsku tekkinud tal meeletu huvi ise hambaid pesta. Loomulikult innustame teda takka ja anname soovitusi, kuidas ikka tagumisi hambaid ka harjata jne, aga olgem ausad, iseseisvast hammaste harjamisest on asi ikka kaugel.

Lapsevanema ülesandeks on last hambapesuga aidata ja nagu lastega ikka, siis see, et ükspäev on hambapesu lemmik tegevuseks võib järgmisel päeval enam mitte nii olla. Ja see on normaalne! Lapsevanemana saame olla hellad, järjepidevad ja mängulised ning ühel hetkel see periood jälle möödub.

Soovitan lapse hammaste harjamisel elavalt kirjeldada, mida kõike ta hammaste vahelt harjates leida võib, nt mis toite ta täna sõi või tuletada meelde, kuidas raamatus temasuurune laps tublilt suu lahti tehti ja hambaid pesi või kuidas raamatus isegi kollid hambaid puhastasid jne.

Kui nädala alguses pidi Sten veel Väikemeest hambapesul hoidma, et ta suvalisel hetkel kätega ei vehiks või püsti ei tõuseks, siis nädala lõpuks on mul laps, kes hambapesuks tuleb ja heidab ise minu ette pikali, avab rõõmsalt suu ja laseb kõik hambad ilusti ära pesta elektrilise hambaharjaga. 👌🏻☺️

Elektriline hambahari

Juba mõnda aega oli mulle tundunud, et käsiharjaga võtab Väikemehe 16 hamba pesemine (lapse kannatust hinnates) liiga kaua aega ja tulemus on ka kesine. See ei ole ju reaalne harjata väikelapse hambaid üle 30-60 sekundit, kui arvestada veel sisse hammaste harjamise pausid, et laps saaks vahepeal neelatada ja/või puhata, siis on see igal juhul lapse jaoks liiga kaua aega võttev. Seetõttu asusin otsima alternatiive.

Märkusena lisan juurde, et tegelikult on piimahammastel ka väga hea isepuhastumise võime (parem kui jäävhammastel!) ja väga hulluks ei tasu selle hambapesuga minna, nt ei pea lapse piimahambaid harjama 2 minutit, aastasel lapsel 30 sekundit on väga tubli saavutus, kahe aastasel 60 sekundit – oleneb ka muidugi hammaste arvust! Kas valida fluoriidiga või fluoriidita hambapasta saab nõu sellest põhjalikust kirjutisest. 

Harjale hammustamine on miski, mille tõttu mõnikord tootjad ei soovita elektrilise hambaharjasid alla 3-aastastele, ent elektrilise hambaharjaga harjates märkasin seda, et erinevalt käsiharjast ei hammusta laps enam hambaharja peale. 

Eestis on põhimõtteliselt müügil kaks hinnatud elektrilist hambaharja (kindlasti soovitan laetavate akudega, sest neid patareid ei viitsi keegi vahetada):

 • Philips Sonicare for Kids (ca 50 eurot, iga lisaotsik ca 7 eurot) on vibreerivat tüüpi elektriline hambahari, mida soovitaksin pigem natuke suurematele ja harjamise kogemustega lastele (nt alates 4-5-aastasele), sest 1) hambaharja pea harjased on üpris suured, 2) vibreeriv liikumine võib kõditada (31000 võnget minutis), mis osadele lastele ei meeldi. Harjamistehnika on sarnane tavalise hambaharjaga pesemisele ehk siis sobiks nt lapsele, kes jaksab juba ise pikemalt hambaid harjata ja keda motiveerivad, nt vastava hambaharja mobiiliapis oleva tegelase mäng jne.

320b5f3e4c936914f6439ab298b78dad

 • Braun Oral-B (ca 25 eurot, iga lisaotsik ca 7 eurot) on pöörlevat tüüpi (7600 pööret minutis) harjastega elektriline hambahari, mis peaks olema lapse jaoks mugavam kui vibreeriv liikumine. Harjamistehnika on sarnane hambaravikabinettides kasutatavate harjastega ehk siis harjased tuleb asetada iga hamba peale eraldi. Negatiivseks on üpris valju põrin, aga üllataval kombel helidele väga tundlikku Väikemeest see üldse ei häirinud ja tegelikult on see kõva heli isegi hea, sest aitab kaasa ka sellele, et kui hambaravi visiidi ajal on valjud helid, siis laps on juba nendega harjunud.

Kahte tüüpi: Braun Oral-B Stages Power ja lihtsalt Braun Oral-B (nt Frozen, Cars). Erinevuseks on see, et viimase puhul saab hambaharja peale lisada isikupäraseid kleepse, mis võib lapse jaoks mingiks ajaks päris motiveeriv olla.

Lisaks väiksemale harjasele sai meie puhul otsustavaks asjaoluks ka see, et Väikemehel on Elsa mängukujuke, mis on üks ta lemmikuid ja seetõttu tundus, et see võiks teda väga motiveerida.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes ei osanud ma oodata, et natuke teema põhjalikumalt lahti selgitamist (kunstitegevused, raamatud ja uus hambahari) sedavõrd lapses huvi tekitavad ja hambapesu motiveeritust mõjutavad. Äge, et meil on jälle laps, kes hambapesu ootab! 🙂

Mis hambapesust rääkiv raamat on teie peres lemmikuks?

Kas kellegil veel alla 3-aastasel elektriline hambahari? Milline? Kuidas meeldib?

About the author

Comments

 1. Tellisin just “Minu esimesed kogemused”, sest hambapesust rääkivat raamatut meil polegi. Kaalun nüüd ka elektrilise hambaharja soetamist lähiajal, sest hambapesule punnib laps ikka kõvasti vastu. Siiamaani sai veel hakkama tähelepanu kõrvale juhtimisega, aga enam mitte. Väga põhjalikud suutervise postitused, aitäh!

  1. See on tõesti väga hea raamat, kus palju elulisi lugusid!

   Hambapesule vastu punnimine on muidugi täiesti normaalne alates teatud vanusest. Lapsel tekib oma nägemus asjadest ja oma mina väljendub aina enam. Ühest küljest äge, et siis on rohkem näha lapse “iseloomu” ja “huvisid”, aga samas nõuab ka lapsevanema poolset distsiplineeritust perele olulistes valdkondades.

   Meil ka punnis pikalt vastu, aga kuna hambapesu meie peres väga tähtis, siis hoidis mees lapsel käsi ja mina siis pesin. See oli meeskonnatöö. Samas alati kui mees juba lapsel kätest võttis, siis tegelikult kadus lapsel koheselt vastu punnimine ära ja tegi rõõmsalt suu lahti. Ilmselgelt ei õnnestu selline tegutsemine üle 3-aastasega, aga siis on juba rohkem võimalusi lapse motiveerimiseks, nt suukooli lehelt hambapesu kalender vms ja ka laps taipab tegevusest rohkem. Muidugi ei tasu ka alla 2-aastaseid alahinnata. 😂

   Ega imerohtu hambapesuks ei ole. Olen näinud, et laste hambapesuga maadlevad kõik lapsevanemad olenemata lapse vanusest. Loodetavasti elektriline hambahari motiveerib! 😊

Jäta kommentaar