Aprilli 2.nädal. Väikemees on 21-elukuune.
Sellel nädalal võtsin ette kaks teemat, sest mulle tundus, et kui juba tibudest ja jänestest tuleb juttu, siis miks mitte haarata sinna sekka ka taluelu.
Nagu tavaliselt oli mänguasjariiulitel ka eelmiste nädalate tegevusi ja mänge, nt kineetiline liiv, hüpikpulgad, roosa torn jne:
Kõne areng (emakeel)
Mis võiks olla väikesele inimesele parem kõne arendamise viis, kui läbi mängu?! Seetõttu sai mängumajast selleks nädalaks hoopis laut. Panin valmis erinevad “vahendid”: kausikesse “sööda”, loomakujukesed, lindudele pesaehitamiseks suled. Esimene kord natuke näitasin ja pärast seda igapäevaselt mängis ja sättis loomi majja ise. Vahepeal kutsus ka minu enda kõrvale vaatama, kuidas ta loomi sinna sätib ja siis oli see “kõne arendamise hetk”. See mäng oli tal meeletuks lemmikuks.
Lugesime kõiksugu riiulis olnud raamatuid, ent mitmed raamatud olid taluloomadest ja taluelust. Lemmikuks on Wimmelbuchi pildiraamatud.
Samuti lugesime raamatuid jänestest, porgandist ja munadest.
Mees otsustas “Sa oled mulle nii kallis” loo muuta hoopis porgandi otsimise looks ja seetõttu joonistasid nad sinna porgandeid (raamatus olev on Väikemehe porgandi joonistus).
Munadepühadega seotud tegevusi uurisime järgmistest raamatutest (kõige vähem meeldis raamat “Spring”, teisi lugesime miljon korda):
Matemaatika
Need tegevused talle väga huvi ei pakkunud ehk veel natuke väike?!
Jänestele nende lemmik porgandi leidmine (kujundite märkamine) (siit):
Jäneste jäsemetele vastavat värvi tupsude panek. Harjutamaks üks-ühele vastavust ja värvide eristamist. Tegi kaks korda (siit).
Meeled
Kallamis-ja tõstmismäng ubadega:
Igapäevane elu
Söögitegemine: koos pasha valmistamine ja rohkelt pashade söömist. Tundub, et pasha maitseb Väikemehele sama palju kui mulle. Šokolaadimunasid Väikemees maitsta ei saanud, sest ma ei taha talle šokolaadi veel tutvustada.
Muusika
Muusikatunni õpetaja tegi toreda video tuttavatest lauludest, kuigi tõsiasi on see, et kodus keskendumine, kaasa tegemine ja tähelepanu pole ikka Väikemehel päris nii hea kui tunnis. 😕
Motoorika
Üldfüüsiline:
Enne pühasid mängisime munadepüha aardeotsimise mängu “soojenduseks” kodus tibu otsimise mängu: mina peitsin tibu ära ja siis tema otsis. Samal ajal andsin vihjeid.
Lisaks osales Väikemees ka kahel munadepühade aaretejahi otsimismängus.
Esimeses pidi lihtsalt oma muna leidma. Kuigi eks ta natuke aitas ka mu vendi nende otsimismängus, sest munad olid täpselt tema kõrgusele peidetud. Auhinnaks oli tal dinosauruse mänguasi. 😊
Tädiga aaretejahti tehes oli tema see, kes teadis munade asukohta ja pidi tädil otsida aitama. Auhinnaks oli tal hirmus koletisekuju.
Käe-silma koordinatsioon:
Õigete tähtede juurde samasuguse tähe kleepimine (kinnituseks takjapael). Mängisime, et tibudel on munad kadunud ja tema peab aitama neid leida. Korra pani huviga, rohkem mitte.
Kunst
Meisterdamine: plaanis oli kukele sabasulgi kleepida. Väikemees armastas igapäevaselt kukele liimipudelist liimi pigistamist, ent sulgede peale panek huvi ei pakkunud.
Kordasime ka liimitööd sädeluspulbri raputamisega, mis on samuti suur Väikemehe lemmik.
Voolimine: ma ei plaaninud sellel nädalal voolimistöid teha, sest mulle tundus, et kunstitegevusi on meil rohkem kui küll. Kui aga Väikemees kõik vahendid õhinaga valmis pani, siis õpetasin talle, kuidas piparkoogivormiga tehtud plastiliinikoogikesi õrnalt välja võtta eemaldades kõigepealt ääred ja siis õrnalt sõrmega vajutades “koogikesi” vormist välja lükata. Me pole vist kunagi nii kaua ajaliselt järjestikku nende plastiliinivormidega tegelenud. ☺️
Värvimine:
- Munadepühade puhul munade värvimine pintsliga. Värvis 2 muna. Abistas ka sibulakoortega värvimisel.
- Tibupiltidele sädelevate liimivärvide pigistamine. Igapäevane lemmiktegevus.
- Plaanis oli teha kollastest jalajälgedest tibud kleepides neile suled ja joonistades näod. Roosadest käejälgedest pidid saama notsud, AGA minu eesmärgiks pole ise meisterdada, vaid et laps neid ise teeks. Seetõttu piirdusime vaid jälgede tegemisega: suurema osa oma jäsemete värvimisest pintsliga tegi laps ise.
Erinevatele taluloomadele (siga, hobune, kana) täppide tegemine täpimarkeritega. Kuigi viimasel ajal ei ole täpimarkerid Väikemehele huvi pakkunud, siis sellel nädalal pärast seda kui natuke initsiatiivi näitasin, on sellest saanud järjekordne igapäevane lemmiktegevus, mida Väikemees riiulist valib.
Kokkuvõttes oli minu arvates tegu ühe ütlemata “õnnestunud” nädalaga, sest Väikemehele huvipakkuvaid tegevusi oli palju ja päevad olid vägagi sisustatud.
Sellel kuul on veel tulemas: ehitamise, vikerkaare ja putukate nädalad.
Kui soovid teada saada järgmistest postitustest, siis kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.
Võid ka panna Minuperspektiivi Facebooki lehele jälgimise, ent siis oleks vajalik ka lisaks vajutada kuva esimese varianti jälgimise alt, nt Following- See First (Jälgin – Kuva Esimesena). See tähendab, et kui midagi lehele postitan, siis ei lähe see sulle kui jälgijale uudisvoos kaduma.
NB! Kui soovid saada taluloomade piltide ja nimetustega Montessori pildikaartide faili, siis leiad selle salasõnaga postitusest “vajalikud materjalid”- salasõna saad liitudes meililistiga või pannes Like Minuperspektiivi Facebooki lehele ja kirjutades mulle.