Väikemehe koduõpe: kujundid (23.elukuu)

Juuni 2. nädal. Väikemees on 23-elukuune.

Sellel nädalal oli koduõppe põhiliseks eesmärgiks tutvust teha kujunditega. Eelkõige ringi, ovaali, ruudu, ristküliku, kolmnurga, südame ja tähega.

Milleks selles eas kujundite tundmine? Kujundite eristamine üksteisest arendab lapse võimet tähele panna väikeseid detaile arendades lapse tähelepanu. Selline visuaalne diskriminatsoon on tähtis, nt hiljem tähtede õppimisel, mis samuti erinevad üksteisest väikeste detailide poolest.

Olin hästi skeptiline, sest siiani pole Väikemees kujundite vastu huvi tundnud ja no.. tegu pole just kõige põnevama teemaga, ent see oli täiesti asjatu hirm! Talle VÄGA meeldis!

Emakeel

Kõigepealt vaatasime Montessori kujundite raamatut, kus saab erinevate kujundite pinnatekstuuri katsuda ning juures on ka pildid, kus neid päris elus kohtab.

1CF2C134-6438-4251-8A88-75E31D94BFE7
Tegu on pigem suuremate laste raamatuga ja pikalt see Väikemehele huvi ei pakkunud, aga põhilised kujundid vaatasime koos läbi. Kujundite nimetusi kordasin mistahes tegevusi sellel nädalal tegime.

Kunst/emakeel

Värvimine:

  • wc-paberi rulli tükkide kastmine värvi sisse ja erinevate kujundimustrite tegemine (eesmärgiks korrata kujundite nimetusi ning harjutada “templi” vajutamist):

A77510C8-9219-4674-BCD1-7F0CE33323CF

  • kui Väikemees joonistas, siis arutasime, mis ta kritseldusel võiks olla kujutatud (eesmärgiks leida täiskasvanuga koos sarnasusi juhusliku kriipselduse ja eseme vahel)
  • Sädelusliimiga kujundite värvimine (eesmärgiks korrata kujundite nimetusi, nt värvime ringi ära jne).

C099CAB0-CB65-4D6C-9002-5440FABA4FF4

  • sädelusliimi pigistamine mööda kujundite joont (eesmärgiks harjutada suunatud liimipulga liikumist ning korrata kujundite äratundmist). Natuke õnnestus. Sädelusliimi ostsin Selverist.
005F0F13-1314-462E-A925-5B5A91E8FB7A
Siin juba alustas värvide segamisega

Meisterdamine:

  • kääridega plastiliini lõikamine (eesmärgiks oli harjutada kääride käes hoidmist nagu ette näidatakse, aga konkreetne hoid talle huvi ei pakkunud). Ometi oli kääridega lõikamine selle nädala üheks ta lemmikuks, mida tegime korduvalt ja korduvalt.

850DD72D-CB53-445B-96CF-CE45D8BA070A

Alguses hoidsin pulgakujuks tehtud plastiliinijuppe käes, ent kui olime sedasi juba miljon korda lõiganud, siis panin neid kandiku peale.

Voolimine/ matemaatika

Voolimismassist kujundi väljasurumine numbrivormiga, samasuguse numbri leidmine ja paberile panek (eesmärgiks eristada numbreid üksteisest) ning vastava numbri juurde vastava arvu pallide asetamine (eesmärgiks seostada numbri nimetust ja vastavat hulka).

8072CF20-2FB7-46E8-AF06-2471FFAC3F37

Motoorika

Kuna üldfüüsiliste oskuste areng on selles eas nii tähtis, siis sai ilusate ilmadega Väikemees palju võimalusi ronida, turnida, liugu lasta, hüpata jne. Lisaks ka Babyspordi võimlemistunnis harjutuste tegemine ja ujumas käik.

Käe-silma koordinatsioon: selle harjutamiseks leidus igapäeva elus meeletult palju võimalusi, nt õues lilleõite noppimine, hommikuhelveste söömine võttes sõrmedega üks haaval krõbuskeid kausist. Aga ka näiteks paadisõidule ja piknikuks just Väikemehele kaasa võetud granaatõun (oi, kuidas ta naudib nende üks haaval söömist!):

E4A11741-8D4A-421A-A397-3B8B955AB8B3

Meeltetegevused

Visuaalne meel (geomeetria/vormitaju areng):

DA2E992B-452C-4E03-B569-EBC599EC1121

Alguses panin talle valmis õiged kujundid ja vastava serva, aga peagi otsis juba ise vastavale kujundile väikese abiga vastavas servas olevat toppimiskohta. Lemmik tegevus enne ööunne minekut. 🤷‍♀️

  • Pusled kujunditega 

6897FDDA-8C4D-4DC9-97B1-16219EB9DF49

Peidupiltidega pusle puhul tegime sellist ”mängu”, et tema pidi need loomakesed/ söögid “ära peitma”. Väga meeldis!

Melissa and Doug kujundipusle samuti lemmikuks. Kusjuures veel 2 nädalat tagasi ei pakkunud talle huvi, sest oli liiga keeruline. Alguses panin vastava pildi juurde sobivad kujundid, aga hiljem juba ise kastist leidis sobivaid kujundeid.

Visuaalne meel (värvitaju)

See pole tegevus, mida annaks proovida ja katsetada nagu vormitaju puhul, aga on võimalik leida samasugune ja erinev. Kui siiani pole värvide sorteerimine suurt huvi talle pakkunud, siis hakates kasutama samasugune-erinev mõisteid (nt leia punasele värvile samasugune) on see tegevus talle järsku meeldima hakanud.🤷‍♀️

Igasugu suvalisi koduseid asju otsisime värvi järgi. Enamasti siis, kui koristasime või palusin tal raamatust leida just mõnda värvi eset vms.

Igapäevaelu tegevused

Söögitegemine: porgandi koorimine

721E181C-0ADE-46D5-94CF-3A676AB0EAB3
Vahepeal vaatasin, et ta oma sõrmi maha ei kooriks, aga vähemalt 10-15 minutit muudkui kooris. 😂

Enese eest hoolitsemine (iseseisvuse toetamine):

  • lisaks kätele ka pintslite pesemine pärast kunstitegevust, ISE (et kunagi oleks ise harjumus enda järgi ära koristada).

Keskkonna hoidmine: 

  • ettevalmistuslik tegevus: svammiga vee pigistamine ühest kausist teise.
  • kordamine: prügi viimine enda järelt prügikasti, mustade riiete viimine mustapesu kasti.

Kokkuvõttes jälle üks tore nädal möödunud. 🙂

Kui soovid saada teada uue postituse ilmumisest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib/jälgi või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

About the author

Jäta kommentaar