Väikemehe koduõppe nädal 9: varjud, öö ja must värv

Oktoobri 5 nädal. Väikemees on 15,75 elukuud. 

Meie koduõppesse teemasid valides tundus mulle, et oktoobri lõpp, kui pimedat aega on aina enam, on ideaalne aeg tutvustamaks pimeduse, varjude ja öö temaatikat.

Mida me siis tegime?

Kõigepealt soovin rõhutada, et koduõpe tähendab siiski eelkõige seda, et see on kvaliteetaeg, kus istungi lapse kõrval ja tema siis võtab minu poolt valmis pandud tegevusi/raamatuid/mänge ning neid ta siis uudistab ja vajadusel ma selgitan ning aitan. Selline mõnus koos olemine. Ja kuna ma mängida ei oska, siis ongi need tegevused sellised arendavat-kasulikku laadi. Eesmärgiks on veeta koos aega ümbritsevat maailma tutvustades.

Seekord üritan meie õppetegevused reastada vastavalt sellele, mis pakkus Väikemehele enim huvi. See aitab ehk vähendada ahastust, et selles eas lapsed ongi püsimatud.

Üldmotoorika

Igale poole ronimine, eriti treppidest, ning raskete asjade lükkamine-vedamine-tõstmine (nt tolmuimeja erinevad osad, föön, pissipott, suured raamatud, potikaaned) on hetkel tema jaoks prioriteetsed! Arusaadav, sest see ongi see vanus, kus need tegevused on A ja O.

Minu rolliks oli peamiselt papagoina korrutada, et ta kõrgematest kohtadest tuleks ikka alla pepu ja mitte nägu ees. Eks ta vahepeal tuli ka nägu ees, vahepeal kukkus, vahepeal mitte. Selline see õppeprotsess juba on. Lisaks üritasin pakkuda talle võimalikult palju ohutuid kohti ronimiseks, nt kodus ronis Pikleri kolmnurgal, treppidest ning käisime ka Ülemiste keskuse mängutoas.

Babyspordi väikelaste võimlemistunnis muutub ta ka iga korraga aina osavamaks. Talle meeldivad enamik harjutusi: palli viskamine korvi, üle takistuse ronimine, takistuse alt ronimine, erinevad takistusrajad, jalgadega sensoorsel rajal kõndimine. Isegi rullimine on hakanud meeldima! Ainuke, mis ei meeldi on kätega mööda pukki enda edasi tõmbamine, aga esimest korda oli ta nõus seda proovima. Arengud, arengud.

Meeltetegevused

Jätkasime ka uue värviga, milleks oli sellel nädalal must värv. Sellest inspireerituna valmistasin talle ette järgneva mustade ubadega sensoorse kasti. See oli tõeline hit! Talle nii meeldis ubasid küll kallata ühest anumast teise, siis kasutada lehtrit ja siis kulpi. Ainuke mure oli mul endal sellega, et neid ubasid olid reaalselt KÕIK kohad täis. Iga kord karpi avades mõtlesin, et never again, aga nähes KUI rõõmus ta sellega tegutsedes oli, siis ei suutnud mängu talle ka keelata. Siiski panin pärast mängimist kaane peale, et kogu aeg sellele juurdepääsu lapsel ei oleks.

Selle mänguga oli tihedalt seotud ka üks praktilise elu keskkonna hoidmise tegevus: koristamine harja ja kühvliga. Vajab veel harjutamist, aga tundub, et huvi on suur. Sain seda sellel nädalal talle ise VÄGA palju ette näidata. Öeldakse ju, et kui soovid, et laps midagi teeks, siis tuleb ise eeskujuks olla.

Meelte tegevuste alla kuulusid ka selle nädala varjude temaatilised tegevused ehk siis illusioonid valgusega. Selle nädala peamised õppetegevused toimusidki õhtuti:

  • meisterdasin sellised varjunukud (siit) ning kasutades taskulampi (sobib ka Mobiili taskulambi režiim) tegi Sten õhtuti meile varjunukkudega varjuteatri etendusi. Mina naersin Steni veidra fantaasia üle ja Väikemees muudkui imestas, kuidas see “siilike” või “rebane” pulga otsas kapi peale ilmub.

  • kasutasime ka spetsiaalseid taskulampe, mis annavad seinale erinevaid pildikujutisi. Sellel nädalal oli meil kasutuses nii Halloweeni temaatiline taskulamp kui ka kosmose teemaline taskulamp (mõlemad Tigerist). Need meeldisid meile kõigile väga-väga!

  • taskulambi valguses proovisime ka kätega erinevaid loomi teha, aga see oli päris keeruline ning Väikemehele nii huvi ei pakkunud. Keda huvitab, siis “shadow games” annab häid ideid.

Lisaks pakkus talle veel väga huvi ka Montessori 3-6-aastaste klassiruumis kasutatavad visuaalsed meeltevahendid: nuppudega silindrid. Montessori klassiruumis on need puidutooni, ent mina tellisin värvilised (kokku neli alust, aliexpressist). Need on minu silmis nagu pusle. 😀

img_4594.jpg

Nagu Montessori pedagoogikas soovitatakse, siis võtsin kõik silindrid “pesast” välja. Panin neid valmis kahte moodi: kord täpselt iga silinder vastava pesa juurde ja teine kord silindrid segamini pesade juurde. Kusjuures esialgu aeglaselt näitasin ette, kuidas neid pesasse panna.

Esimene ülesanne oli Väikemehe jaoks lihtne, kohe lahendas kõik ära, aga teise puhul jaksas “ära lahendada” kolm tükki korraga, aga seda tegi ta tõesti suure süvenemise ja kirglikkusega.

Matemaatika

Lemmikuks on kraani all olevad vee-ja kallamismängud, mis õpetavad mahutavust, nt tassi veega täitmine.

Kunst

Igapäevaselt oli mitmed-mitmed korrad vaja Väikemehel mängida Play-Doh plastiliiniga. Musta värvi plastiliini ma ostma ei hakanud, vaid kasutasime oranži nädala plastiliini – ikkagi Halloweeni nädal. Musta soolataigent ei hakanud ma kehvade kogemuste tõttu pruunil õppenädalal ise tegema. Play-Dohi purk on talle küll riiulis kättesaadav, ent kaane lahtitegemisel vajab ta siiski minu abi. Lisaks üritan alati jälgida, et see pikalt niisama kuskil ei vedeleks vältimaks ära kuivamist.

Lisaks meeldivad talle väga täpi-markerid (saab osta nt siit). Huvitav on nii korgi ära võtmine, täpi tegemine kui ka hiljem uuesti korgi pealepanek. Ja värv tuleb maha ka veega pestes riidekattelt – proovitud!

Meisterdamise kunstitegevuseks olin planeerinud vahukoore ja musta toiduvärviga triipude tegemise. Seejuures tuues paralleele vastavate loomadega. Musta toiduvärvi asemel kasutasime söepulbrit, mida segasime kõrvapulgaga vahukoore sisse. Hiljem järgnesid veemängud, nt loomade puhtaks pesemine.

Emakeele õpe

Raamatud on endiselt Väikemehe üheks lemmikuks kuigi viimasel ajal on fookus eelkõige raamatu raskusel (et lihtsalt seda raskusena kasutada) või detailidel (nt alati otsib pildilt üles kõige väiksema tegelase-putuka ja näitab imestunult sellele). Lemmikuks ongi hetkel erinevate väikeste tegelaste-putukate otsimine. Mina küsin ja tema siis sõrmega näitab või vastupidi näitab sõrmega ja ma pean ütlema, millega on tegu.

Öö ja varjude temaatika hõlmas erinevate vastavate raamatute koos vaatamist (mitte, et me ei vaataks ka muid raamatuid). Kuna eesti keeles on võimatu leida nii spetsiifilisi raamatuid ja välismaised on lihtsalt NII HEAD, siis ongi meie raamaturiiulis peamiselt saksa-või inglise keelsed raamatud.

Laenutasin raamatukogust ka paar eesti keelset öiste loomadega pildiraamatut, aga lihtsalt pildid on tema jaoks igavad. Ikka heli, avatavaid klappe jms on vaja!

Pealegi ei ole ju tekst hetkel üldse nii oluline, sest selle pean ma nii kui nii oma sõnadega talle rääkima. Vaatasime öiste helide raamatut (inglise keelne variant: “Night sounds” Usborne) ja klapiraamatut “First Explorers. Night Animals” loomade öiste tegevuste kohta.

Enim infot pakkus aga klapiraamat “Wenn es dunkel wird. Eriti pakkus Väikemehele huvi seal olev varju illusioonide teema ehk siis millisena ese võib öösel paista, aga selleks, et teada saada, millega on tegelikult tegu, pidi vaatama klapi alla. Seal oli nii sellest, mis see öö üldse on, mis siis erinevad inimesed oma kodudes teevad, kes öösiti töötavad, kuidas aru saada, et saabunud on hommik jne. 

Tegelikult on meil kodus olemas ka eesti keelne klappide lahti tõmbamise raamat sellest, kuidas pimedas võib iga ohutu asi näida hirmsa kollina, ent hetkel ei ole mul huvi hakata Väikemehele tutvustama kollide maailma. 

Seoses varjude ja öö temaatikaga selgitasin ka öö ja päeva mõistet. Kuidas öösel on pime, päeval on valge, kuidas öösel on tuduaeg jne. Öö ja päeva mõisted on baasiks ka mõistmaks aja kontseptsiooni, mis on omakorda tähtis eeldus ajaloo õppimiseks. Ajaloo tundideks on veel muidugi väga palju aega, ent ühes Montessori õppekavas oli see ajaloo tunni temaatikana selles eas siiski välja toodud. Seega esimene aja tund on tehtud!

Samuti rõhutasin musta värvi Väikemehele kõikjal, kus seda parasjagu nägin.

Muusika

Pole vist olemas last, kellele ei meeldiks muusikainstrumendid. Endalgi tekib vahepeal tahtmine seda suurt “Shamaani” trummi lüüa. Meie hetke pillivalik:

 

Koduõppe temaatikas: tundub, et muusikatunni laulud hakkavad juba vaikselt (isegi mulle) meelde jääma ja tundub, et Väikemehele meeldib, kui neid vahepeal talle laulan.

Autosse istudes nõuab ta juba ise, et lastelaulud peale paneksime ja siis joriseb ise kaasa.

Praktiline elu

Keskkond: näitasin talle, kuidas harja ja kühvliga koristada. Vaatab, korra proovis, aga vist veel liiga keeruline tegevus tema jaoks. Sest kui ise ta seda tehtud ei saa, siis talle tegevus ei meeldi.

Näitasin, kuhu tuleb prügi visata. See sai ruttu selgeks.

Peenmotoorika

Silma-käe koordinatsiooni harjutamiseks olin planeerinud võimaluse ehitada valgust läbilaskvatest klotsidest torni.

Mitmed korrad proovis kahte tükki üksteise otsa panna, aga erilist püsivust üles ei näidanud. Ju ei pakkunud väga huvi. Ta endiselt pigem lammutab kui ehitab. Näitasin korduvalt ette, et kuidas neid üksteise peale panna, selgitasin, eri päevadel, rahulikult, aga ei ole huvi. Ehk järgmise nädala üllatus paneb teda klotside vastu rohkem huvi tundma. 🙂

Kokkuvõte

Kuna sellesse nädalasse mahtus ka Halloween ja sellega seotud tegevused (postitus siin), siis oli tegevust rohkem kui küll.

Kui soovid esimesena teada saada järgmistest postitustest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

 

 

 

About the author

Comments

    1. Tere!

      Ostsin need ameerika Amazonist, aga neid müüakse ka teistes Amazonides. Minu teada neid Eestis ei müüda, vähemalt olen selliseid pakse mõnusaid täpi markereid otsinud, aga pole kuskil näinud.

Jäta kommentaar