Väikemehe koduõpe: erinevad rahvused, eksootilised puuviljad

Veebruari 3-4 nädal. Väikemees on 19,5-elukuune.

Montessori pedagoogika põhimõtte kohaselt on oluline lähtuda tegevuste pakkumisel lapse huvidest. Aga Väikemehel on hetkel nii palju erinevaid huvisid (kas pole nii mitte iga väikelapsega, kes maailma avastab?!), et ühele teemale keskendumine ei ole meil viimasel ajal väga õnnestunud. 😀

Nt on huvipakkuvad lennukitega seonduv, liblikad, lemmikloomad, tööriistad, koristamine, söögitegemine, nukud, öine elu, autod.

Juba eelmise postitusena ilmunud lemmikraamatud näitavad, kui kirju on huvide ampluaa. Aga eks selle huvide jälgimisega ole ka nii, et sageli ei pruugi ka kuidagi eelnevalt avalduda, et talle just selline tegevus võiks niivõrd palju huvi pakkuda.

Tundub, et hakkan vaikselt esimesest trimestrist toibuma tundes end jälle toimiva inimesena ja seetõttu edaspidi loodan ikka iga nädal ühe teema tutvustada, aga seekord veel sedamoodi:

Emakeel

Inimeste erinevuste temaatikas käsitlesime eelkõige inimeste väliseid erinevusi (nahavärv, riided, juukse-ja silmavärv), sest seda on väikesel lapsel kergem mõista, kui erinevusi, mida silmaga ei näe. Eesmärgiks oli tutvuda, õppida märkama.

Erinevaid raamatuid vaadates juhtisin rahvuste erinevustele tähelepanu ning teemakohaselt vaatasime raamatut “Global Babies” ja eri rahvusest inimeste pilte (pildid lastest ja pildid emad-beebidega). Kuna ta mängib palju oma tegelaskujudega, siis juhtus meil reisikohvris olema ka üks tumedanahaline tegelaskuju. 

DC3BF05F-87DF-4859-AAF2-19DC315BC24C

Kunst

Meisterdamine:
Rahvuste temaatikasse sobis ka toimunud Eesti Iseseisvuspäev, mil juhtisin tähelepanu kõikjal lehvinud eesti lipule, ent meisterdamistööst eesti lipu värvides paberi rebimisest ja kleepimisest ei olnud ta huvitatud. 🤷‍♀️ Ma ei ole sundija tüüp ka. Eesti lipu äratundmine jääb siis järgmiseks aastaks. ☺️

Sõbrapäeva tegevusena südamekujuliste kleepsude kleepimine ka väga huvi ei pakkunud. Aga samas Viafreedomi Montessori mängutoas kleepis hea meelega südameid, korduvalt. 😁 Piltidel Viafreedomi vs kodukleepimine:

Värvimine:
1.Vatitikukunst, nii molbertil kui ka paberil maas (nii vertikaalne kui horisontaalne pind ehk siis peaks olema natuke erinev joonistada).
0EB95189-B6BE-45BC-84B8-DA10C78AB807

2. Esimest korda lasin tal pintsli kui ka vatitikuga värvida molbertile. Kasutasime näpuvärve. Kusjuures värvimisega samal ajal lasin tal hoida harjumise mõttes kohe ka teises käes segamisalust. Tegime sedasi erinevaid värvimistöid, aga kuna tal hetkel riiete vihkamise periood ja ma natuke pelgasin ka riiete määrdumise pärast, siis sobilikke pilte väga pole. 😁

DF82CD70-2C0D-4A71-89CD-DD3A053CEBDC

Kunstis on ta arenenud ringide tegemisest edasi kritselduste tegemiseni.
Voolimine:

Tegevused plastiliiniga. Tegime palju eelnevalt tehtut: vormide plastiliini surumine, loomakujukestega jalajälgede tegemine, plastiliini tükeldamine.

Uueks oskuseks, mida näitasin oli sõrmega etteantud alale plastiliini tükikese laiaks surumine. Tegin pallikesi ja tema siis üritas neid laiaks suruda. Alguses ühe sõrmega, siis juba laiemalt.

Meeled

Taktiilne: Uueks tegevuseks oli harjutada minu juhendamisel kineetilise liiva tõstmist vormi (jäätisekulbiga), käega selle pealt “patsutamist” ja liivakoogi tegemist. Kineetilise liiva puhul on hea see, et see püsib nii hästi koos, et isegi kui vormi ümberkeeramisel on laps aeglane, siis tõenäoliselt see ikkagi õnnestub, mis tähendab aga omakorda eduelamust!

1733FD93-C1F2-49AE-AADB-81996B9112CC

Maitsemeel: uute eksootiliste puuviljade maitsmine, nt kookose ja papaia. Enim üllatas teda ananassi välimus, mida tavaliselt sööme “purgist”. Samuti andsin talle esimest korda puuvilja ilma seest kivi eemaldamata. Ohh.. seda üllatust, kui ta ploomi seest kivi avastas. Suurt üllatust pakkus ka avokaados kivi nägemine.

Vastlapäevale kohaselt sai ta natuke maitsta ka vahukoort: vastlakukli kübarale jäänud osa. Tundus, et ta ei ole nii suur kuklifänn kui ma ise. 
Minu tehtud hernesupp maitses talle igastahes rohkem kui restoran Vegan V oma, sest viimases polnud ühtki hernest! 🙂

Visuaalne eristamine: värvide äratundmine ja sorteerimine (iga ese vastavat värvi alusele, pintsetid olid veel liiga keerulised):

521816F0-C7DB-4095-BDD5-CFD7997D1EFE

Mõnikord tundub, et ta teab värve. Teinekord mitte. 🤷‍♀️

Matemaatika

Siia alla kuuluvad siis kõiksugu tegevused, kus on vaja leida esemeid ühendavaid omadusi: samasugune värv ja/või kuju. Tegu on matemaatika baasoskustega. Ja need on tal hetkel vist ühed kõige lemmikumad. Siiski tegeleb ta nendega alles siis, kui ta just parasjagu ei mängi oma inimese tegelaskujudega, mida ta teeb enamiku ajast.

Tegime mitmeid erinevaid:

1. Samasuguse eseme leidmine teiste hulgast (loomakujukeste seast minu käesolevale loomakujukese samasuguse leidmine). Juhendiks ütlesin: “Palun aita emmel leida siit samasugune loomake nagu on emmel käes. Kus on teine samasugune?”

2. Kujukesele vastava identse pildi leidmine (lemmikuks hetkel lennukite kujud):
Lennukid on Safari ltd toobist (Amazonist, müügil ka Ahhaa poes). Kaardid printisin Simone Daviese kodulehelt ja paar puuduolevat lennukit pildistasin ise üles. Alguses ei lamineerinud, aga kuna need olid nii lemmikud ja juba hakkasid kortsu minema, siis ikkagi lõpuks lamineerisin.

EEF8F189-AAB4-4905-9061-358F546A764E

3. Kujukesele vastava sarnase pärismaailma pildi leidmine (lemmikuks hetkel lemmikloomade kujud):

9BF5273B-2841-4124-91DE-EE2203E8FED9

Kui varem aitasin tal lauale panna 3-4 kaarti, siis nüüd nägin, et pole mingit põhjust mitte kohe kõik 9 kaarti lauale panna. Kaardid saab siit alla laadida: Lemmiklooma kaardid. Lemmikloomade kujukeste spetsiaalset Safari ldt komplekti Eestis kahjuks ei müüda. Saab tellida, kas Amazonist või smartandplay.com lehelt. Meil osa Schleichi omad, osad Aliexpressist jne.

4. Puuviljale vastava sarnase joonistatud pildi leidmine:

C2E92ACE-57A5-4D26-A277-49DB4B48A3E4

Plaanisin teha ka puuviljadele vastava sisukaardi sobitamismängu, aga see tundus olevat Väikemehe jaoks veel natuke liiga keeruline. Seetõttu jäike puuviljade välise sobitamise juurde (Puuviljade kaardid leiab koduõppe puuvilja nädala alt).

5. Üks ühele vastavuse sorteerimine (tegime viimati mustikatega paar kuud tagasi):

1682A33F-F2AC-4504-96E6-9474FBF47942

6. Kujundimustrite pildid algajatele

Valisin komplekti kõige lihtsama ja see pakkus talle huvi. Ringid paneb paika kindla käega, aga kolmnurkade panekuga tekib kergelt frustratsioon ja allaandmine, kui need kohe esimesel katsel ei sobitu. Firmalt Melissa and Doug(saime Väikemehe tädilt).

67FB8C73-2F0B-474A-A808-0E2C04EB295D


Muusika

Muusika on minu arvates selline valdkond, mida ma ise lapses väga arendada ei oskaks, mistõttu olen väga rõõmus, et käime GAGi väikelaste muusikatunnis. Paremat õpetajat kui Kadri annab otsida!

Nt on Väikemees saanud selgeks:

  • õpetaja eeskujul vaikuse kuulamine (kogu tund üles ehitatud kontrastidele: kiire muusika ja siis järsku aeglane muusika; hoogne laul ja järsku vaikus)
  • rütmilise liikumise ehk siis suudab ta laulude ja muusikapalade rütmis kaasa teha lihtsaid liigutusi, nt tammuda jalalt jalale, roolile “tuutu teha” jne.

 

Igapäeva elu

Enese eest hoolitsemine: sellel nädalal otsustasin anda talle riietumisel rohkem valikuvabadust, et ta saaks ise valida, nt millega magab või mida kodus kannab. Esialgu plaanisin anda valiku, nt kahe erineva riietuse vahel, ent see lõppes sellega, et 1) kodus ta riideid ei soovigi kanda ja 2) öösiti magab ka vaid mähkme väel (kuigi ta tekki ei kasuta). Aga ta ise on ülimalt rahul. 😁 Äkki ta siis on ikkagi pärinud oma külmaeiramise võime Stenilt, keda võib ka talvel kohata plätudes ja T-särgi väel. 🤷‍♀️

Keskkonna hoidmine:

Sellel nädalal näitasin talle, mida teha, kui ta märkab oma laual määrdumist ja millega ja kuidas oma lauda puhastada ja kuivatada. Sellised väikesed tegevused pakuvad talle suurt rahulolu ja on näha, et ta võtab neid elutõsiselt.

Suure pühendumisega tegeleb ta ka oma väikese pissipotiga, mis on talle viimasel ajal meeldima hakanud. Enamasti läheb ja teeb oma häda ise seal ära, siis viib ja kallab potisisu suurde potti, peseb kraani all potisisu puhtaks ja viib selle tagasi potile. Hoian silma siiski peal nii potisisu viimisel potti kui ka aitan tal potisisu kraanikaussi tõsta, et kõik kohad ei saaks teel eesmärgini pissiseks. Raskemad hädad jõuavad õnneks suurde potti ja neid väikses potis ta ise koristama ei kipu.

Kui häda peaks mänguhoos põrandale sattuma, siis esimese asjana asub ta seda kohe ise koristama. 

Sotsiaalsus: jagamine on endiselt keeruline teema, aga veel keerulisem on oma korra ootamine. Siiski harjutamine teeb meistriks ja huvitav on jälgida, kuidas ta kannatlikkuse võime ajaga aina paraneb. See oskus on edaspidises elus edukuse ennustamisel üks olulisemaid oskusi! 

Söögitegemine
Uute tegevuste mõttes ei midagi uut. Esmakordselt tegime koos muhvineid (õunaga).

2D3E70A0-99C2-452C-B78C-AD71E99F1FE6

Motoorika

Üldmotoorika

Ka üldmotoorika tegevuste puhul on mul tunne, et iseseisvalt ma talle eakohaseid tegevusi mõelda ei suudaks. Nt Babyspordi 1,5-aastaste võimlemistunnis harjutab ta päkkadel kõndimist käed üles sirutatuna ning tasakaaluharjutusena kitsal rajal kõndimist. 

Uueks ja koheseks lemmikuks, mis pakkus huvi ka kodus (laenutasime lelukogust) oli haamerdamistegevus. Pilt Viafreedomi Montessori mängutoas.

5B7FBBD0-37FF-47D2-A30A-314CED9079D1

Peenmotoorika:

Selle nädala käe-silma koordinatsiooni uueks harjutuseks oli nuppudemäng, mis talle kohe VÄGA meeldima hakkas. Neid ta siis ladus nii nagu talle meeldis (edaspidi proovime ka ühe värvi kaupa ja sirgjoonelist ladumist, kui talle peaks see huvi pakkuma).

8DD6B84B-58CC-43AE-A6BE-F4736D4D4662

Kokkuvõttes olen üllatunud kui palju me selle kahe nädalaga jõudsime uut proovida ja teha. Ootan põnevusega juba järgmiseid nädalaid!

 

Märtsis on teemadena kindlasti plaanis: muusikainstrumendid; meri: laevad ja mereloomad. Võib-olla: loomabeebid ja beebiks valmistumine; tärkav loodus, maa.

Kui soovid järgmistest postitustest nende ilmumisel teada saada, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

 

About the author

Jäta kommentaar