Märtsi 1. nädal. Väikemees on 19,75-elukuune.
Selle nädala eesmärgiks oli tutvuda enam levinud muusikainstrumentide ja nende poolt tekitava helikõlaga. Ilmselgelt olen ka varem maininud, mis pillidega on raamatus tegu või kui kuskil kõlab selle heli, aga sellel nädalal tutvusime natuke põhjalikumalt – nii palju kui selles eas on minu arvates võimalik. Minu salasooviks sellel nädalal oli, et ehk tänu sellele nädalale kuulame kodus natuke rohkem muusikat, millest saab ehk harjumus.
Lisaks muusika tegevustele olid nagu ikka ka teised “tavalised tegevused”.
Emakeel
Selle nädala “kohustuslikuks kirjanduseks” olid väga realistlike ja kvaliteetsete helidega “Muusikainstrumentide raamat”
ning uurisime tähelepanelikumalt muusikainstrumente raamatust “1000 sõna. Piltsõnastik kõikidele pisipõnnidele”. Viimane on hetkel tõeline lemmik, mida nii kui nii loeme iga päev mitu korda. Kuna tegu vanemate raamatutega, siis on mõlemad pärit raamatukogudest.
Tutvusime ka m ja M tähega. Oi, see tähtede temaatika on nii vastuoluline ja suur teema, et sellest kirjutan pikemalt mõni teine kord. Igas tahes sõnale muusika vastavalt otsisime tähestiku plakatilt ja raamatutest m tähte.
Muusika
Ilmselgelt tähendab muusika temaatika eelkõige päriselt muusika kuulamist. Vaadates raamatust erinevaid pille, süües või tehes pillide piltidega tegevusi lasin taustaks youtube-st vastava pilli näidismuusikat, kust oli näha ka see, kuidas vastavat pilli mängitakse.
Estonia beebikontserdil käisime detsembris, kui Väikemees oli ca 17-elukuuune. Väikemehele vist meeldis, aga me Steniga pole kumbki suured klassikalise muusika austajad ehk siis uuesti ei plaani niipea veel minna. Kui aga pole käinud, siis proovida tasub ikka!
Juhtusime kogemata raamatukokku ajal, kui kõrvalolevas saalis oli ooperi kontsert ehk siis saime ka natuke kuulda seda kontserti. 😀 See pakkus Väikemehele suurt huvi. Kodus ooperi kuulamine ajas teda naerma.
Riiulis olevatest tegevustest pakkus talle väga huvi pallide haamerdamine ja nende kukkumine ksülofonile. Samuti tavaline ksülofon.
Olin väga põnevil, kuidas kõlab meie endameisterdatud veeksülofon (idee siit), ent ka Sten oli sellest sama huvitatud ja esimese hooga tegidki nagu selle siis, kui olin tööl. Loomulikult tahtsin ka ise seda proovida ja tegime siis teine päev seda veel. Kasutasin guašše (meil lendliisi e-poest põhivärvid, must ja valge värv).
Väikelaste muusikatunnis on Väikemees märkamatult selgeks saanud nii mõnegi alla 2-aastaste sõimelaste õppekava eesmärkidest:
- suudab mängida pilliga omas rütmis laulule või muusikapalale kaasa, nt maraka, kõlapulkade ja triangliga.
- suudab õpetaja või minu eeskujul järgi mängida kehapille (patsud, plaksud) – ilmselgelt omas rütmis ja väikese viitega. Kodus kuulame peamiselt laulu: “Kui sul tuju hea”, sest see on lihtne, korduv ja selle järgi on hea liigutusi kaasa teha.
Mul oli plaanis tutvustada Väikemehele ka köögivahenditega trummi mängimist, aga ta tuli selle peale ise. Ju siis need ägedad trummisoolod, mis ma eelmine päev talle youtubest näitasin olid niivõrd inspireerivad. 😁
Kodus tegime veel ka oakottidega sahistamist muusika taustal ja nende panekut erinevatele kehaosadele hoidmaks tasakaalu. See oli talle inspiratsiooniallikaks panemaks ka teisi esemeid tasakaalu harjutamiseks nt pea peale. 😁
Eriti absurdne video oakottidega tantsimisest:
Väikemees tegi ka ise endale sahistid: küll hernestega ja siis jõulukellukestega – mõlemad vahendid olid selleks riiulil saadaval. Muudkui käis ja sahistas.
Kunst
Värvimine:
1.Täpimarkeriga täppide tegemine trombooni pildile (hetkel kõige huvipakkuvam muusikainstrument tema jaoks). Võrreldes esialgsete katsetustega on ta käed tugevamaks muutunud ja minu arvates jaksab ta rohkem täppe teha kui varem. Ka olen näidanud, kuidas oleks mugavam markerit käes hoida ja nüüd ta juba ise korrigeerib enda markeri asendit enne kui hakkab täppe tegema.
Kui Väikemehe arvates võiks tromboon olla roheline, siis olgu siis roheline tromboon.🤷♀️ Täpimarkerid pärit Amazonist.
2. m-tähe värvimine rullikuga:
Meisterdamine: Paberi augustamine
Voolimine: Hetkel on plastiliin LEMMIK tegevus, iga päev on vaja kas piparkoogi vormidega teha või rullida vms. Vajutasime väikesi plastiliini tükikesi m-tähe joonisele.
Matemaatika
Valmistasin Väikemehele ette päris keerukad tegevused, et näha, kas need on tema jaoks liiga keerulised ja/või pakuvad huvi.
Teisipäeval tegime kaheosaliste muusikainstrumentidega puslede sobitamist (pusle siit). Eesmärgiks siis sobitada omavahel väljalõigatud pusletükid (alates vanusele 15-18.elukuud). Ksülofoni ja kitarri osad leidis ta kergelt üles, ent teiste puhul tuvastas vaid ühe osa kogu pildist. Tõenäoliselt seetõttu, et teisi muusikainstrumente ei tundnud ta lihtsalt piltidelt väga hästi ära. Puslena pildiosade kokkupanek talle huvi ei pakkunud.
Reedel tegime värvide eristamist: värviksülofon, kus iga värvi juurde oli vaja panna vastavat värvi pulk- proovisime koos, aga ei tundnud huvi.
Samasuguse pildi leidmine: marakatega memoriin (siit). Pelgasin, et äkki liiga keeruline, aga kahtlesin ilmaasjata. Ise seda riiulist ei valinud, aga tegi rõõmsalt kõik paarid lõpuni.
Varjuga samasuguse pildi leidmine: muusikainstrumentidega varjumemoriin (siit): sai hakkama, aga oli esialgu väga kahtleva olekuga.
Harjutasime ka numbripusle kokkupanekut. Eri pusle tükkide kokkupanek on endiselt tema jaoks keeruline. Siiski korduvalt proovis tükke omavahel seostada, kuigi vajas abi.
Meeled
Tarretise maitsmine (isetehtud tarretis):
Igapäevaelu
Söögitegemine: käisime Pesapuu perekeskuses kaeramuhvinite valmistamise hommikul. See tuletas mulle meelde, et peaksin tegema rohkem toite, kus saab midagi segada, sest (taigna) segamine meeldib talle väga! Rääkimata selle mustika-vaarika muhvini söömisest.
Viafreedomi mängutoas oli uueks tegevuseks ja kohe ka lemmikuks pooliku mandariini pressimine ja seejärel selle mahla joomine. Seda tegi ta kohe kolm korda järjest.
Enese eest hoolitsemine:
Kodus olles käib ise oma väikesel potil. Püksid unustab alla lükata, aga enamasti jõuan vahetult enne jaole.
Juba mitu nädalat olen talle näidanud, kuidas öösel endale tekki peale tõmmata, aga siiani edutult. 🤷♀️
Keskkonna hoidmine:
Uueks tegevuseks oli nõude pesemine svammiga (meil pole nõudepesu masinat). Väga naudib seda!
Kordame igapäevaselt asjade tagasipanekut pärast mängimist enda kohale. 50-50 paneb tegevuse võtmisel selle hiljem sinna tagasi.
Sotsiaalsus: sellel nädalal oli Viafreedomi Montessori mängutoas päris palju rahvast ja see tähendas ka seda, et Väikemees pidi ootama mõnda soovitud tegevust enne kui on tema kord. Kui tavalises mängutoas mängib teine laps mänguasjaga tavaliselt natuke aega, siis seal võivad tegevused kesta ikka 5-10minutit. Selline kannatlikkuse õppimine tehes samal ajal muud tegevust oli talle suureks väljakutseks. 🙂
Motoorika
Üldmotoorika
Käisime võimlemistunnis, kus talle endiselt meeletult meeldib. Eriti meeldib läbi erinevate tunnelite roomamine ja palli viskamine tuubi. Harjutusi teeb ta nii palju kaasa, kui soovib. Mõnikord on tal lihtsalt endal “olulisem” harjutus käsil, kui teised parasjagu teevad. Ma ei sunni teda. Aga kui teeb kaasa, siis korralikult ja rõõmuga. 🤷♀️
Kõige paremini tuleb tal välja takistuselt selg ees alla ronimine, kätega puki peal enda kõhuli edasi tõmbamine ja selg ees kõndimine. Üritan teda alati võimalikult vähe aidata, lasengi tal ise hakkama saada. Kui ta on kahtlev, siis julgustada, sest tean, et kui ta on korra millegiga hakkama saanud, siis saab ta ka järgmine kord sellega hakkama.
Peenmotoorika
- Käe-silma koordinatsiooni harjutamiseks panin talle riiulile valmis (jõulu)kellukesed, anumad ja nende tõstmiseks kulbi, aga ta eelistas pigem kellukesi ühest anumast teise kallata. Minugi poolest. 😊
2. Herneste kallamine kohvikoore kannuga. Kohvikoore kannu ostsin ca 3 eurot eest Rimist. Tõeline lemmik. Hiljem tegime sellest hernestega sahisti ja siis kellukestega sahisti tegi ta juba ise. Muudkui käis mööda tuba ja sahistas sellega.
Esialgu näitasin korra ette, kuidas võiks kallata ühest anumast teise, kindlasti poti sees ja siis vahepeal tuletasin meelde, et ta ikka poti sees kallaks.
Kokkuvõttes
See nädal on olnud kuidagi eriti kiire. Küll käisime raamatukogudes, mehe vanematel külas, vanaema juures, loodusmuuseumis ja tundides (võimlemises, kokandustunnis, Viafreedomis, muusikatunnis). Olime nii vähe kodus, et ime, et üldse muusika temaatika plaanidest midagi tehtud saime. Järgmine nädal võtame rahulikumalt. 🙂
Kui soovid esimesena teada saada järgmistest postitustest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.