Väikemehe koduõpe: Väikemehe venna rolliks valmistamine, loomalapsed (20.elukuu)

Märtsi 3. nädal. Väikemees on 20-elukuune. 

Kuigi ülejäänud Eesti tegeles COVID-19 karantiini tõttu usinalt koduõppega, siis sellel nädalal oli meie planeeritud tegevustega koduõpe vaatamata ambitsioonikatele plaanidele tagasihoidlik. Väikemees sai loetud raamatutest palju inspiratsiooni iseseisvalt mängimiseks ja veetis enamiku ajast erinevate loomaemade-loomabeebidega ringi toimetades.

Teemadeks olid tulevaseks “suure” venna rolliks valmistumine, loomalapsed kui ka suutervis. Suutervise kohta tuleb eraldi postitus, sest sellega veel jätkame. Selle nädala eesmärgiks oli võimaldada lapsele nende teemadega lähemat tutvust teha nii palju, kui talle parasjagu huvi võiks pakkuda.

Emakeel – beebiks valmistumine

Ilmselgelt kõige parem on beebide ja loomalastega tutvumiseks neid ise näha. Kuna lähiringkonnas hetkel meil kedagi beebiga ei ole ning seoses koroonaviiruse levikuga vastsündinule külla ka ei lähe, siis meil vedas, et eelmisel nädalal õnnestus Väikemehele tükk aega uudistada võimlemistundi tulnud beebisid. Tänu sellele ei olnud tegu täiesti abstraktse teemaga.

Enne seda nädalat ei olnud Väikemees üldse tähele pannud, et mul on juba päris suur raseduskõht, ent pärast vastavate raamatute lugemist ning sellel teemal rääkimist teab ta nüüd, et emme kõhus on beebi. Ma ei ütle, et talle see hetkel väga huvi pakuks, aga vähemalt pole siis tegu ootamatusega, kui tõesti uus beebi koju jõuab. Loomulikult kordame seda teemat veel ja veel, aga esmane sissejuhatus on vähemalt teemasse tehtud.

EDIT: mida nädal edasi, seda rohkem huvi see teema talle pakub. Umbes kuu hiljem loeme igapäevaselt tema soovil beebiga seotud raamatuid.

Lugesime koos järgnevaid raamatuid:

 • “Minu esimesed kogemused” – seal lugu sellest, kuidas uus beebi majja tuli. Milliseid olid ettevalmistused, kuidas vanavanemad tulid suuremaid lapsi hoidma, kuidas beebi haiglas sündis ja teda seal mõõdetakse, kuidas pere läks emale ja beebile külla ja siis mis toimetusi beebiga kodus tehakse. Seda lugu meeldib talle alati koos lugeda, sest ilusad pildid annavad palju võimalusi pildil toimuva jutustamiseks (harva loen Väikemehele seda teksti, mis on raamatus kirjas).

2448AB50-643E-481C-B8BC-3C091033B02C

 • Eesti keeles on ilmunud ka klapiraamat: “Kust tulevad lapsed?”, aga ma ei tea, kas asi on selle raamatu kunstis või pigem vanematele lastele mõeldud lähenemises, ent see ei pakkunud Väikemehele üldse huvi. Ta ei olnud nõus seda üldse lugema. EDIT: 2 kuud hiljem, st 22.elukuuselt õnnestus esimest korda vaadata algusest lõpuni.

Samuti on eesti keeles vastaval teemal ilmunud tüdruk Laura viiendast raamatust lugu “Laurast saab suur õde” ja jänesepoiss Kaspari raamat “Kaspar saab väikese õe”, ent kuna kumbki raamatusari pole ei mulle ega Väikemehele siiani meeldinud, siis ei seadnud ma suuri lootusi ka nendele lugudele. Võib-olla sobivad need vanemale lapsele, ma ei tea.

 • “Unser Baby” (Wieso?Weshalb?Warum? sarjast) – äärmiselt menukas raamatusari sakslaste seas. Klapiraamat sellest, kuidas ema kõht muudkui kasvab ja siis saab vaadata, mis beebi seal kõhus teeb, ultraheli visiidil toimuv, beebi sündimine, beebiga tegelemine – mis beebile meeldib ja mis ei meeldi. See raamat annab ka hästi palju võimalusi lapsega sellel teemal rääkida ja seda lugesime ikka mitmeid-mitmeid kordi. EDIT: ka 2 nädalat hiljem igapäevane lemmiklektüür!

8E89742C-8B1E-414D-991E-3ECAE70CE2E1

Vaatasime ka albumitest palju Väikemehe enda beebipilte ja juhtisime tähelepanu sellele, et inimesed vananevad. Iseasi on muidugi, kui hästi ta sellest aru saab. Kuulas küll väga mõtliku näoga. 😀 Tegevuse eesmärgiks oli tutvustada mineviku ja hetke baaskontseptsiooni.

Emakeel – loomalapsed

Kuigi mulle esialgu tundus, et raamatutes loomaemadest ja loomalastest rääkimine ei paku talle suurt huvi, siis ometi oli see talle suureks inspiratsiooniks mängida terve nädal igapäevaselt tundide viisi erinevate loomakujukestega – miski, mida ta varem pole teinud. Panin korvikesse erinevad meil olevad Schleichi loomaemad-loomalapsed ja siis ta nendega toimetas. Küll viis neid loomi korvi sees ühest kohast teise, ladus kõik lauale, siis valis mõne paari, nt ükspäev lambaema ja talle, siis teine päev sebra ja sebrapoja, kolmas päev tiigriema ja tiigripoja ja mängis nendega küll mängumajas, küll Pikleri kolmnurgal. 

8E12E041-8AC7-421B-B4A8-3305A0BA2A76

Mul olid planeeritud selleks nädalaks ka mõned loomalaste-loomaemade tähtede sobitamise (nt idee siin) ja kleepimise tegevused (nt idee siin), aga nägin, et hetkel ei ole Väikemees üldse organiseeritud-juhendatud tegevuste lainel. Tal oli endal nii palju plaane, millega tegeleda ja seetõttu ei tahtnud ma teda mänguhoos segada.

Igapäeva elu tegevused

Võimaldamaks lapsele iseseisvust, siis eelkõige kordasime eelmistel nädalatel alustatud tegevusi. Mõned tegevused, mis said sellel nädalal rohkem tähelepanu:

Keskkonna hoidmine:

 • koju jõudes alati kõigepealt enda esikus olevale toolile istumine, et seal jalanõud ära võtta – et ei tatsaks mustade jalanõudega esikust kaugemale.
 • asi omale kohale, nt kui võtab kuskilt mingisuguse asja, nt pastaka sahtlist, siis jälgin, et ta alati selle sinna ka tagasi viiks. See on ka hea mälutrenn. 😀
 • oma väikese pissipoti ise puhastamine, nt kui teeb sinna kergema häda, siis läheb ja kallab ise pissipoti sisu tühjaks wc-potti, peseb poti kraani all puhtaks ja siis viib potisisu uuesti tagasi oma kohale.
 • kui ajab kuskile vett maha, nt lilli kastes, siis ise kuivatab.

Söögitegemine: 

 • võileivale määrde panek, miski, mida võimaldasin sellel nädalal lapsel kodus rohkem ise teha. Kuigi osa määrdest läks ka otse suhu ja pidin aitama määret pakist kätte saada, siis määrimine (pai tegemine võileivale) õnnestus päris okeilt.

Enese hügieen: 

 • käte pesemine, eriline tähelepanu õuest koju tulles. 
 • enda jalanõude (krõpsu avamine), aluspükste ja sokkide ise ära võtmine.

Meeli haaravad tegevused

Mustade ubadega kauss, kus olid erinevad anumad kallamiseks ning samuti väikesed trükitähed, millega Väikemees on siiani koduõppe käigus kokku puutunud. Kui ta neid tähti kausist välja võttis, siis oli see heaks võimaluseks neid korrata.

30C30244-21A1-47B9-BED6-2655FDF42334

Motoorika

Üldkehalised harjutused: kuigi Väikemees teeb ka iseseisvalt vahepeal võimlemistunnis ette näidatud harjutusi (nt selg ees liikumine, kikivarvul käimine), siis kordasime ka teisi tegevusi, nt kandadel kõndimist, kitsal liistul kõndides tasakaalu harjutamist ja maas istudes jalgu vahepeal kõverdades enda edasi tõmbamist (nn rongi sõit) jne.

Käelise-ja silma koostöö tegevuse arendamiseks olid mitmesugused mänguasjade riiulis olevad tegevused:

 • kumminööri venitamine üle nuppude.

8A36F37C-3E1B-4FF6-8C35-8305339F1571

 • lukud. Kuigi pakkusin seda tegevust Väikemehele juba mitmed kuud tagasi, siis nüüd pakkus huvi ka lukkude kinni panek, proovis erinevate kätega lukke sulgeda ja avada.

6C5A9785-3021-4C50-ADC6-D39EBF701FA5

 • magnetloomad (Smartmax). Lisaks õigete kehaosade sobitamisele proovisime koos leida ka samasuguseid värve. Eesmärgiks harjutada visuaalset värvide eristamist.

BCFE7270-ED8B-4402-9073-178364EA7092

Muusika

Kuna viiruse tõttu ei toimu muusikatunnid, siis oli see hea põhjus laulude meeles hoidmiseks laulda neid laule lapsele kodus. Nt õue mineku laul, mis räägib, mis erinevad riided on vaja selga panna samal ajal tehes kehaosale vastavaid patsutusi, on minu arvates muutunud õue minnes riiete selga paneku hoopis meeldivamaks tegevuseks kui see oli varem.

Püksid jalga, kampsun selga
Tuttmüts pähe, õue lähen.

Saapad jalga, kindad kätte
Kinni trukk ja jopelukk.

Kunst

Meisterdamine: eri värvi kleepsude panek värvitud alale (3 värvi). Eesmärgiks jällegi harjutada visuaalset värvide eristamist.

B2C28A59-1CAF-4F53-9C0C-63C2948BAA02

Värvimine: kui eelmisel nädalal oli Väikemehel guaššide ja svammide hullus, siis sellel nädalal ei pakkunud kunstitegevused suurt huvi, kui siis värvipliiatsitega joonistamine joonistusraamatusse:

B6434379-3BCA-4E09-82F7-2361CFC0A9EF

Eriti äge joonistusraamat, sest kõik pildid, kuhu on vaja puuduolev pildiosa joonistada ongi täpselt sellised, mida väikelaps on võimeline joonistama. 🙂

Matemaatika

Selle nädala eesmärgiks oli tutvustada mõisteid: suurem ja väiksem, et laps suudaks juhendamise järgi eraldada etteantud esemete hulgast suurema ja väiksema eseme.

Olime laenutanud lelukogust Montessori klassiruumis populaarse oleva Roosa torni, mis kirglike Montessori järgijate arvates on “kuritegelik” alla 3-aastasele üldse näidata, aga see oli Väikemehe üks selle nädala lemmik tegevusi!

Lihtsalt ühesuuruste klotsidega torni ehitades on selles eas tavaline, et laps suudab ehitada 4-8 klotsi kõrguse torni.

Kuid Roosa torni klotsid (11tk) on erineva suurusega ja see sunnib lapsel eristama ka klotside üksteise otsa ladumisel klotside suurust ja dimensiooni. Esialgu andsin torni ehitamiseks talle vaid 9 tükki, hiljem andsin juurde.

EDIT: nagu pildilt näha, siis esimesel nädalal proovis Väikemees klotse üksteise otsa laduda, et enam-vähem torn püsiks. Katsetas ja katsetas. Teisel nädalal natuke esialgu juhendades (nt, et otsi kõige suurem), siis ehitas juba “ideaalseid torne”.

B7374774-839D-4F38-BEA4-508652B9325C

Samamoodi nagu juba viimased kuud on tema üheks lemmikuks samuti kirglike Montessori järgijate arvates väikelapsele “lubamatu” silindritegevus:

10525-e1542788832241-500x304

Iga nädal on riiulis väljas üks silindritegevus ja siis iganädalaselt vahetan neid. Need on ta suured lemmikud.

 

Kokkuvõttes möödus see nädal vaatamata kogu aeg kodus olemisele meeletul kiirusel. Suutervise temaatikaga jätkame lisaks kevadistele teemadele (tärkav loodus, maa) ka järgmisel nädalal.

Kellel lapsi juba kaks või rohkem, siis kuidas Sina oma last järgmise lapse sünniks ette valmistasid? 

 

Kui soovid teada saada järgmistest postitustest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

About the author

Comments

 1. Millest see teatud tegevuste “lubamatus” enne teatud vanust Montessori maailmas tuleneb? Eelduslikult pole laps valmis ja pole teda vaja liig-raskete tegevustega frustreerida?

  1. Olen aru saanud, et pigem on asi selles, et nii väike ei kasuta antud õppematerjale õigesti, nt roosa torni puhul. Kardetakse ehk ka seda, et kui laps varasemalt juba sellega kokku puutunud, siis suuremana ei tunne enam selle vastu huvi kuigi tegelikult mitmeid erinevaid ülesandeid, mida nendega võimalik teha. Aga selline “lubamatus” on omane pigem traditsioonilise Montessori pooldajatele (nn Euroopa koolkond). Ameerika modernsema Montessori suuna esindajad nii karmid ei ole. 🙂

Jäta kommentaar