Väikemehe koduõpe: ehitamine (21.elukuu)

Aprilli 3.- 4. nädal. Väikemees on 21,5-elukuune.

Eelmine nädal kulges meie koduõpe ebatavalises rütmis, sest olen viimasel ajal nii pesapunumise lainel, et muudkui käin, sätin ja mõõdan beebiriideid. 😀

Lisaks oli Väikemees “kolme päeva palaviku” tõttu ülimalt viril st lugesin talle PÄEVAD läbi erinevaid raamatuid ette. See on tavaline alla 3-aastaste haigus: 2-3 päeva palavikku ilma ühegi muu haigustunnuseta ja siis rinnakul punasetäpiline lööve. Ei tea kust ta selle sai, sest oleme olnud kodused ja keegi kontaktsetest pole haige olnud. 🤷‍♀️

Lõpuks kui ehitamise temaatikaga algust tegime, siis oli ta oma klotsidega ehitamiste ja loomakujukeste sättimisega nii hoos, et peale paari tähe õppimise ei jõudnudki palju tehtud. Või nii mulle enne selle postituse kirjutamist tundus.

Emakeel

Ehitusteemalised raamatud on juba viimased kuu aega olnud tegelikult väga “minev kaup”, mistõttu nüüdseks hakkas huvi juba vaikselt haihtuma. Siiski pakkus sellel nädalal suuremat huvi Usborne raamat “Construction site”, kus Väikemehele väga meeldis otsida klappide alt igal leheküljel kuskile end peitvat jänest.

F97C16A1-BC58-4956-BF96-90085FC37BC7

Ehitusraamatutest silma jäänud veoauto oli samuti mitmetesse mängudesse kaasatud, sest ilmselgelt oli vaja veoauto kast täita kõiksugu kodus leiduvate esemetega ja siis sellega mööda kodu ringi sõita.

Samuti on hetke lemmikuks raamat “Pesamuna kõneaabits”, kus lisaks erakordselt heale eesti keelsele tekstile on ka toredad pildid ning võimalus korrata erinevaid tähti. Uusi tähti õppisime läbi kunstitegevuste: tehes täpimarkeriga täppe, värvides rasvakriitidega jne.


Motoorika

Põhirõhk oli sellel nädalal käe-ja silma koordinatsiooni tegevustes sellel, et julgustada ja õpetada Väikemeest klotsidest ise ehitama. Minu juhtmõtteks sellel nädalal oli, et lapsevanema ülesandeks on arendada lapses püsivust.

305FFAA4-51F4-4BB2-9A1E-237FE8EBC4D7

Mind imestas, kui keeruline oli Väikemehe jaoks duplo klotside üksteise otsa ladumine. Eriti enne seda nädalat kui selle ehitamise teema ette võtsime, mistõttu ei tundnud ta duplote vastu eelnevalt üldse huvi.

Palju oli ka sellel nädalal esialgu hetki, kui ta ärritus ja oli loobumise äärel, ent siis olingi toeks ja üritasin siiski motiveerida ja teda aidata. Ja mina veel mõtlesin, kas neid titekaid duplo legosid üldse on mõtet koju soetada! (Saime need küll tasuta minu õvedelt, aga ikkagi).

Siiski-siiski! Selle suure ehitusaluse rohelise platsi ostsis mees, sest ilmselgelt ei saa ju väiksematele plaatidele MITTE MIDAGI ehitada. 😀

Kuna väikelapse puhul on eeskuju hästi tähtis, siis seda duplotega ehitamist oli sellel nädalal ikka päris palju nii minu kui ka mehega koos. Nädala lõpuks on ta juba duplotega torni ehitamisel palju oskuslikumaks muutunud ja ka ärritumise hetki on aina vähem, mida on hea näha. Igapäevaselt soovib nendega ehitada.

EDIT: 2 nädalat hiljem on duplotest saanud ühed igapäevased mänguvahendid!

46C05205-225B-47C5-AEAE-36701172DA07

Ka magnetkuubikutest ehitasime väga palju, küll torne, küll seina jne. Hetkel teda veel klotsidel olevate piltide sobitamine ei huvita.

05E31092-5007-4BB0-91EF-05A38F7398BD

Väga meeldis talle “ehitada” ka meie Santorini lauamängu osakestega. 😂 Mina tegin suurema osa ehitamisest ja tema siis sättis katuseid ja inimfiguure katustele.


Ülakeha koordinatsiooniks
oli mänguasjariiulis taas kord haamerdusmäng. Pakkusin ka vahtplasti sisse hambatikkude naelutamise võimalust, aga see talle huvi ei pakkunud.

Samuti harjutasime viskamist, nt oakottide viskamist üksteisele kui ka mere ääres kivide viskamist merre.

Matemaatika

Kuigi esialgu ehitasime ka HAPE kastidega torne, siis hiljem pakkus talle huvi veel erinevate tegelaste “majutamine”, mis arendab ruumi taju ja mahutavuse mõistmist. Peab ju proovima, kui suur tegelane igast uksest ja aknast sisse mahub. 😉

0AAA0276-9A0A-4D64-86CD-C2D11354050E

Prügiauto teemaline ja maja ehitamise kujunditega pusle huvi ei pakkunud.

Kunst

Värvimine: uueks tegevuseks oli švammiga mustri vajutamise harjutamine. Väikemees kasutas selleks veoauto kujulist švammi. Eesmärgiks oli, et laps saaks hakkama aluselt švammile värvi võtmisega.

8A2C3825-0D5F-4CCA-94D3-D59B5096146A
K-täht ja kopa värvimine: kõik Väikemehe tehtud

Samuti proovis ta joonistamist kapist leitud pastakate ja markeritega. Soovitasin tal proovida tõmmata eri suunas jooni, mida ta natuke ka proovis.

82F53897-36F0-4353-A462-55254CC7D43E


Meisterdamine:
liimimine ja liimitud alale paberitükkide vajutamine. Väikemees liimis ja siis mina rebisin paberist tükikesi ja üritasin selgitada, et paberitüki saab kleepida ainult kohta, kuhu on juba liimi pandud. See oli tema jaoks esialgu keeruline, sest liimitud koht ei paista ju paberilt väga hästi välja, aga tundub, et sai lõpuks asjale pihta.

2F870713-BDA0-49A6-BF64-BCA18A0BEC04
Liimimise ja paberitüki kleepimise harjutamine (lilla joone tõmbas paberile Sten)

Voolimine: ei midagi uut. Endiselt vajutame piparkoogi vormidega plastiliini sisse.

Praktiline elu

Enese hügieen: potil käimisega on meil ju juba ammu väga head lood, ent viimasel kuul käib ta ise hästi palju potil ka meid teavitamata. Kui häda tuleb, siis võtab endale huvipakkuva mänguasja kaasa ja läheb teeb oma häda väikesel potil ära. Hiljem tuleb pott käes minu juurde. 😀

Keskkonna hoidmine: aina enam näen, et Väikemees on muutunud oma keskkonna korrashoiu suhtes tähelepanelikumaks. Muidugi igapäevaselt muudkui korrutan ka, kuidas pärast mängu lõppu tuleb ikka asi tagasi riiulisse panna. Siiski on üpris meeldiv näha, kuidas ta ka enda initsiatiivil näiteks pärast duplotega mängimist need uuesti kaussi ja riiulisse  tagasi paneb.

881837C6-F11B-4209-ACEA-66A2757D2269

Kokkuvõttes tundus mulle esialgu nagu saime vähe uusi asju proovida, aga tegelikult nägin silmnähtavaid arenguid Väikemehe ehitusoskuste vallas, mis tegelikult oligi ju selle nädala eesmärgiks! 🙂

Nüüd oleme juba putukate lainel, mis ma arvan, et jätkame kuni aprilli lõpuni, sest see teema on nii suur Väikemehe lemmik ja avastamist on päris palju.

Kui soovid teada saada järgmistest postitustest, siis kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

Võid ka panna Minuperspektiivi Facebooki lehele jälgimise, ent siis oleks vajalik ka lisaks vajutada kuva esimese varianti jälgimise alt, nt Following- See First (Jälgin – Kuva Esimesena). See tähendab, et kui midagi lehele postitan, siis ei lähe see sulle kui jälgijale uudisvoos kaduma.

 

 

 

About the author

Comments

Jäta kommentaar