Väikemehe koduõpe: kevade ilmingud (20.elukuu)

Märtsi 4.nädal. Väikemees on 20,5-elukuune.

Selle nädala koduõppe üldine teema oli seotud kevade ilmingute ja looduse tärkamisega, mida on loomulikult kõige parem näha õues.

Emakeel

Nädala eesmärgiks oli otsida õuest ja ära tunda: puu, muru, lumikellukesed, põõsas, pungad, lehed, oksad. Selleks jalutasime kodu lähedal ning kuulates linnulaulu uudistasime tärkavat loodust.

Meie kevade teemalised raamatud:

0AE0ABCD-8125-481A-A4E0-3AB193912651

”Miks sa ei õitse?”– lugu sellest, kuidas karumõmm porgandit kasvatas arvates, et see on roos. Juba mitu nädalat Väikemehe üks lemmikraamatutest. “The Four Seasons”– Vivaldi muusikaga aastaaegade raamat.

62A50682-A7D7-472E-AD45-15C35B5DB040

”Was machen wir im Frühling” -klapiraamat, väga tänapäevased elus ettetulevad situatsioonid. “Aasta meie kodus”– sisukas ja hea tekstiosaga. ”Spring”-pildiraamat.

Motoorika

Üldkehaline liikumine:

Ilmade soojenedes, Väikemehe kaalu ja minu raseduse suurenedes olen võtnud eesmärgiks harjutada last iseseisvalt pikalt kõndima. Et suve saabudes saaksime üheskoos käest kinni pikki vahemaid kõndida ja ei oleks seda, et kogu aeg on sülle vaja. Seetõttu ei mingit käru, jalutamegi maja ümber nii kaugele ja sinna suunas, kuhu Väikemehele jalad viivad. Samal ajal uudistades tärkavat loodust.

2D054ABF-AC89-4593-A2CC-384E764446BF

Samuti meeldib Väikemehele õues teha harjutusi, mida varem tegime Babyspordi võimlemistunnis, nt kitsa serva peal kõndimine, erineva jalaga kõrgendustele astumised.

Samuti oleme teinud sellel nädalal harjutusi mu sünnituspallil: Väikemehe kõhuli pallil veeremine ja sõit-sõit-linna laulu käigus kehatüve harjutused.

Peenmotoorika:

Päris palju oleme viimasel ajal koos kujundipuslet pannud. Üksi ta seda ei vali, aga minuga koos teeb hea meelega. Mina ütlen “otsitava”, nt “Kus on tigu?” ja siis tema otsib piiludes erinevate pusletükkide alla ja paneb ka iga pusletüki jälle oma kohale tagasi. Selline käe-silma koostööd vajav harjutus on tema jaoks vägagi väljakutsuv. Vahepeal tekib frustratsioon, kui pusletükk kohe ei sobitu oma kohale, aga siis olengi kõrval, et julgustada.

3223EC7C-1B60-49D7-94AA-32D69A50D8B8

Eelmiste nädalate tegevuste “edasiarendused” olid loomakese vabastamine kummidest ja nöörimismäng. Tupsude toppimismäng olnud ka varem mänguasjariiulis.

Igapäeva elu

Enese hügieen: koostöö saavutamine hambapesu vallas, täpsemalt kirjutasin eelmises suutervise koduõppe postituse all.

Keskkonna hoidmine: murupeade istutamine (Väikemees tõstis suka sisse mulda) ja kastmine veepritsiga. Enamiku “tööst” tegime mehega. 😁

49FD56D5-71D2-4F0C-B6F0-4D91CC7AFD64

See veepritsi vaimustus oli päris tüütu, sest ta KOGU aeg tahtis midagi kodus pritsida. 🤦🏼‍♀️ Aga no vähemalt sai pika harjutamise peale pritsi kasutamise selgeks (meil täiesti tavaline veeprits, ei ole lastele spetsiaalne).

Söögitegemine: ei paku hetkel Väikemehele huvi, aga süüa meeldib.

Kunst

Värvimine: lisaks tavapärasele pliiatsite ja guaššidega värvimisele (tal need alati saadaval, kui tahab, siis värvib) pakkusin talle sellel nädalal võimalust joonistada õues kriitide ja puuoksaga ning rasvakriitidega toas.

Kriidi hoidmine ja sellega värvimine on baas kunsti oskuseks.

Nädala eesmärgiks oli näidata, kuidas tõmmata joonistusvahendiga sirget kriipsu. 

CD304F17-95CF-426D-8E6A-C3EA16732AD4
Näitasin korra ette hoides ta kätt ja seejärel proovis ise. Pärast seda, nt kui joonistab molbertile, kasutab nii ringide tegemist kui ka sirgjoonte tõmbamist.

F01C594C-866D-46AD-AA96-6507A2193730
Crayola imehead rasvakriidid (Amazonist) – vildika moodi tuubis, et väikelaps seda ära ei murraks ning  rasvakriidi lõppedes saab seda aina enam “välja keerata”. Parimad rasvakriidid, mida olen proovinud. Hästi selged värvitoonid.

Voolimine: eesmärgiks oli harjutada plastiliini suurematest tükkidest väiksemate tükkide eraldamist.

Meisterdamine: Eesmärgiks oli proovida ebatasasele pinnale joonistamist, ent pigem pakkus Väikemehele huvi erinevat värvi sädelusvärvidest värvi pigistamine ja laiali ajamine. See oli tal lemmiktegevus. Seda tegime peaaegu iga päev.

103F2589-442A-4D0B-A7A5-C14BADFEB342

Kuna sädelus ja liimipurgist pigistamine nii lemmikud, siis tegime ka sellist kunstitööd: (liim, sädelus, vatitups ja hambatikk)

758F8A22-78CB-4DE0-83C4-FAB74CF2DBDE


Matemaatika

Eesmärgiks oli ruumilise taju harjutus: eseme asetamine teise eseme alla ja sisse. See oli ülimalt lihtne Väikemehe jaoks. 🤦🏼‍♀️ Usun, et ta teab ka teisi propositsioone (nt peal, kõrval), ent pigem on küsimus selles, et kas tal on huvi ka oma teadmisi näidata ja neid harjutusi edaspidi teha. 🤔 Või pigem see on liiga lihtne tema jaoks, ta ei huvitu sellest ning mulle võib jääda mulje nagu ta ei tea, kuigi ta tegelikult teab.

Muusika

Laulsin kodus neid laule, mida laulsime muusikaringis.

Väike kukupai ratsutab, hobukaela patsutab. (laps süles hobuse kappamist meenutav liikumine)

ref. x2 Sõit, sõit suksuke, lähme külla sõbrale.

Nõõõõ.. (tiir ümber enda)

Meeled

Magnetitega mäng: magneetilise pulgaga magnetkuulide otsimine ubade vahelt (Amazonist).

65FCCF8F-C12F-4A25-ADA5-083709CFCF0F

Kokkuvõttes

Lähevad päevad kodus väga ruttu. Erakordselt palju õues jalutamist (iga päev vähemalt 1h) on olnud meie jaoks midagi uut ja tõesti väga mõnus. See, et iga päevaga on õues aina rohkem valgust ja soojust, annab siia maailma täis koroonaviirusest tingitud ebakindlust natukenegi lootust ja helgust.

Aprilli teemadeks on planeeritud: savanni loomad, ehitamine, lihavõtted, vikerkaar ja putukad.

Kui soovid teada saada järgmistest postitustest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

 

About the author

Jäta kommentaar