Põhjalik kinginimekiri 1- ja 1,5-aastasele lapsele

Miks selline nimekiri?

Mul on suur pere ja kõik tahavad midagi lapsele kinkida. Selleks, et mitte mattuda ühesuguste plastik mänguasjade kuhja alla, hakkasin koostama Väikemehele jõulukinkide nimekirja.

Aga selleks, et minna edasi, pidin vaatama ka tagasi. Mõtlema, mis meil on juba olemas, mida saab taaskasutatult (Facebook Marketplace, Uuskasutuskeskused), mida laenutada (lelukogu.ee) ja mida saab teha ise. Kõike ei pea ega saa osta. Meie kodu pole kummist ja pealegi peab igal asjal olema oma koht. Piiratud ruum sunnib oste läbi mõtlema.

Erinevaid laste kinginimekirjad on minu arvates nii kasulikud, sest need aitavad teada saada, mida huvitavat on üldse olemas ja mis ka ealiselt võiksid olla lapsele põnevad ja arendavad. Kuigi tõenäoliselt paljud siin nimekirjas olevad mänguasjad ja esemed pakuvad rõõmu ka vanemale lapsele.

Sellest kõigest sündiski idee teha üks kinginimekiri, kus on nii Montessorist inspireeritud mänguasju ja esemeid kui ka lihtsalt põnevaid mänguasju, mis võiksid pakkuda huvi ja/või kasutusele tulla umbes aastaselt. Eraldi olen märkinud mänguasjad, mille vastu laps hakkab tõenäoliselt huvi tundma alles 1,5-aastaselt.

Ca 90% siin nimekirjas olevast on uuena ostes vahemikus 5-20 eurot. Loomulikult leidub siin ka kallimaid esemeid, aga oluline on siiski eseme põhimõte ja mitte konkreetne näidisena välja toodud toode.

Vaata ka minu 2- ja 2,5-aastastele mõeldud kinginimekirja siit.

Ja minu 3-ja 3,5-aastase kinginimekirja siit.

Miks just Montessori?

Kuigi Maria Montessori ei teinud alla 2-aastastele mänguasju (koostas vaid alates 3-aastastele klassiruumidesse materjale), siis üldiselt tema ideed lapse vajadusest saavutada iseseisvus ja meisterlikkus on innustanud looma eakohaseid tegevusi ja mänguasju, mis pakuvad antud eas huvi.

Siit kinginimekirjast ei leia peale Pikleri kolmnurga palju ruumi võtvaid erinevates teemades mängulaudu, tunneleid ja telke (saab vajadusel ise tekkidest ehitada Piklerit kasutades), mängukööke (pigem eelistan last kaasata päris söögitegemisel), tööriista laudu jms. Kui on kodus härjalt ruumi, siis palun väga. 😉 Sellest, kuidas muuta mänguköök päriselt funktsioneerivaks saab ideid siit.

2017.aastal tehtud uuringus leiti, et lapsed mängivad kauem ja kasutavad mänguasju rohkematel otstarvetel, kui neid on vähe: riiulil 4 mänguasja vs 16 mänguasja. Ehk siis rohkem pole alati parem. Vähem paneb fantaasia paremini tööle. 

Siit jõuamegi taas selle juurde, et kui palju pole parem, siis võiks pigem valida kvaliteetsed ja vähem mänguasjuSellised, mis oleksid võimalikult vastupidavad (puidust). Kaua kasutatavad. Sellised, mis panevad lapse aju või kogu keha tööle (mitte et mänguasi teeb midagi lapse eest ja laps lihtsalt vaatab). Soovituslikult realistlikud ja päris elu kajastavad, ei mingeid rääkivaid kanasid ja riides elevante (see tundub täiskasvanuna põnev, aga tekitab väikelapses pigem segadust). Natuke suurema lapse puhul, miks mitte.

Nimekirjas leidub ka väikeseid osakesi sisaldavaid mänguasju. Eks iga lapsevanem ise teab, kuidas ta oma lapsele õpetab, mida on mõistlik suhu panna ja mida mitte. Seetõttu tuleb oma last osade nimekirjas olevate mänguasjadega jälgida!

Jaotasin nimekirja kaheksaks osaks: emakeele-ja kõneõpe, muusika, liikumine, praktilise elu vahendid, ehitusvahendid, kunstitarbed, käte-ja silmade koostööd arendavad ja pusled.

Kõik nimekirjas välja toodud ei pea kodus olemas olema. Hea, kui lapsel oleks väljakutseks igast valdkonnast midagi, mitte ainult ühest-kahest, nt  võiks lapsel olla olemas üks-kaks muusikainstrumenti, mõni raamat, midagi liikumist soodustavat, midagi käe-silma koordinatsiooni harjutamiseks jne. 

Et mul oleks hea vaadata, kust midagi saab ja ka Sinu elu oleks lihtsam, siis lisasin enamikele esemetele juurde ka võimalikud ostukohad, kus antud mänguasja müüakse. Kui ma Eestist mängu ei leidnud, siis lisasin välismaa netipoe lehekülje. Kui leiad mõne Eestis müüdava koha, siis jäta palun kommentaar. Soovitused on väga teretulnud. 

Kogu selle mänguasjade tuhina sees ei tohi unustada, et kõige tähtsam on lapsele tähelepanu pöörata, temaga suhelda. Head uudistamist!

Koodiga “minuperspektiiv” saad Kaarelelula e-poes 10% soodustust. 

Järgnevas nimekirjas leidub affiliate linke ehk siis nende kaudu toodet ostes ei lisandu sinu jaoks lisakulu (hind ei ole kõrgem).

KINGINIMEKIRI:

1. EMAKEELE-JA KÕNEÕPE

kõneõppe vahendid

Kõne õpet soodustavad järgnevad “mänguasjad”:

RAAMATUD.

Tõestatult on lisaks lapsega rääkimisele üheks mõtlemist ja keelt kõige arendavamaks tegevuseks lapsele raamatute ettelugemine. 1995ndal aastal tehtud uurimuses leidsid teadlased, et madala sissetulekuga perede lapsed kuulsid keskmiselt 600 sõna tunnis võrreldes kõrge sissetulekuga perega, kus lapsed kuulsid 2100 sõna tunnis. See oli üheks peamiseks teguriks, miks aastaid hiljem olid erinevused õppeedukuses ja sissetulekutes. Kui on soov oma lapse aju arendada, et tal oleksid hilisemas elus paremad õppeedukuse ja sissetuleku näitajad, siis võiks alustada raamatutest.

Milline raamat väikelapsele valida?

 • teemal, mida laps igapäevaselt enda ümber näeb: raamatud kodust, igapäeva elust, perekonnast, lemmikloomadest, basseinis, pargis ja rannas käimisest jne. Mitte ainult talu-ja džungli loomad.
 • realistlike piltidega.
 • klappide, helide, aukudega ja/või katsumist soodustavad. Klappide avamine on ka hea sõrmeosavuse harjutus.
 • põnevate detailidega, et vajadusel suudaks seda 4893857923 korda ette lugeda. Jah, väikestele lastele meeldivad kordused. 🙂

Sellest, millised raamatud lapsele valisin, kirjutasin põhjalikult siin: Väikelapsele raamatukogu loomine: lugemine 0-2 aastasele

Lemmikud raamatud vanuses 13-19 kuud postitus siin.

Lõpuks ometi leidsin ka ideaalse raamaturiiuli, kuhu saaksin raamatud sedasi panna, et Väikemees näeb, millega on tegu. Tegu on Koiku raamaturiiuliga:

il_fullxfull.2110422393_1bna.jpg

LOOMA/LINNUKUJUKESED.

Nendega mängib laps nii vaba mängu kui ka Montessori õppemängudes. Ka raamatut ette lugedes võivad “võluväel” 3D kujukesed “ellu ärgata”. Meie lemmikuks on Schleichi ning Safari Ltd Toobside loomakujukesed (müügil Sirenas). Kusjuures peamiselt olen ostnud loomabeebisid, sest need on Schleichil odavamad. Collecta omad on ilusad, aga enamik liiga suured. Üksikud olen leidnud ka Aliexpressist. 

Pildil näha suuruse võrdlemiseks kahe kaupa lindude näitel: Schleich, Collecta, Safari Ltd, Aliexpress.

Putukad olen leidnud Safari Ltd tuubidest, müügil nt Sirenas.

Mereloomad leidsin peamiselt Amazonist ja Aliexpressist siit. Aga võimalik ka osta Safari Ltd tuubidena. Mõned tuubid on müügil ka Kaubamajas ja Ahhaa poes.

7dabddd904e3c1259feb22de143e095e.jpg

Kui on hirm, et äkki laps neelab väikesed loomad alla, siis suuremaid ilusaid loomi teeb firma Learning resources (müügil Amazonis, polaarloomade komplekt maksab ca 16eurot). Neil ka džungli-, farmi-, lemmikloomad ja dinosaurused.

81exPMLVP7L._SX425_.jpg

INIMESEKUJUKESED.

Viimasel ajal on populaarsust kogunud Waldorfi pedagoogikast inspireeritud nukud, mis on näotud või on neil sihilikult hästi vähe emotsioone, et julgustada last läbi nuku enda emotsioone välja elama.

Waldorfi nukke saab Eestis õpitubades ise teha või etsy.com-st tellida (nukkude hinnad algavad sealt ca 50 euro juurest). Olen vaadanud pikalt ka Grimmi ja Nins-i peg nukke (müügil Opadiis), etsy.com-s on ka riietesse joonistatud nukke.

10581_regenbogenbande-700x700

Odavamaks alternatiiviks on ühe värviga tegelased, nt Learning Resources Family (Amazonis maksab ca 9 eurot).

61XDPIgOr-L._SX425_

Montessori pedagoogika realistlikumad nukud leiab Safari Ltd komplektist perekond (müügil smartandplay.com) ja firma Miniland on teinud eri rahvusi esindavad nukud (müügil kaarelelula.ee).

family-toob-large-677604_Family_Designer_Toob_1resize8413082273958_01

NUKK/SÕIDUKID.

Mänguasjadel on mõju soostereotüüpide loomisel. Lapse sugu ei peaks piirama mänguasjade valikuid. Ka poistele meeldib nukkude eest hoolitseda ja tüdrukutel autodega ringi põristada. Laste lemmikud on autod, kuhu saab midagi sisse panna ja mille uksed avanevad. Kahjuks pole sellised enamasti puidust. Puidust autod on ka harva väga realistlikud. Mul on plaanis kinkida Väikemehele üks kiirabiauto (toysplanet.ee) ning Safari Ltd komplekt lennumasinatega Amazonist (mõnusad väikesed, ei võta palju ruumi), aga müügil ka Ahhaa poes.

2801-2801_5b163f79994f90.82640520_j2118_large.jpeg

Anatoomiliselt realistlikke imeilusaid nukke teeb Miniland firma. Eestis on müügil Euroopa ja Aasia rasse esindavad nukud, mida müüakse kaarelelula.ee.

5f6a97e5a461919c8e4b2ac4538da896miniland-anatomically-correct-baby-doll-girl-38cm-baby-barn-discounts__48133.1526277552.jpg

SÕNAVARA KAARDID (ca alates 15-elukuust leiab samasuguseid pildipaare).

Montessori material, mida saab kasutada eri moodi: a) leida kaardile samasugune kaart (nn lotomäng), b) leida kaardile samasugune ese või looma/inimese figuur. Saab ise teha või osta. Blogist leiab aedviljade, puuviljade, lemmikloomade-taluloomade kaardid.

Näiteks teemeise.ee lehel väga palju ja ilusaid erinevaid sõnavara kaarte loomadest tööriistade ja puuviljadeni, Pildipillerkaares loomad-selgrootud-linnud (mutukamoos.ee neist oma blogis kirjutanud).

FAUNA

Sarnased lotomängud (18 kuud+) loomade teemal on Djeco loto (Braingamesis) ja Wild World Lotto (kaarelelula.ee).

19284_P_19284_P@P2@XL.jpgDJ08120_A_LRG_ANIMALS_LOTTO_EDUCATIONAL_GAME_DJECO

808bbc891245af16e3101f317ce426ab.jpg

2. MUUSIKA

KVALITEETSED MUUSIKAINSTRUMENDID: löökriistad (trumm, tamburiin, ksülofon, kõlapulgad), raputamisvahendid (marakad), osavuspillid (kastanjetid), puhkpillid (vilepill, flööt). Tasub osta kohe kvaliteetne pilli. Kui ei oska valida, siis kindla peale minek on löökpillid. Suur pillivalik on nt kaarelelula.ee-s. Mõned leiab ka Tigerist, aga tuleb kvaliteeti jälgida.

MUUSIKATOOS. Hüpnotiseeriv igas vanuses. Laps peab mänguasja heli tekitamiseks üles keerama. Müüakse nt Loovlood.eeNaerupauna poes. Pigem emotsionaalne kui väga arendav mänguasi. 🙂

RAINBOW MARBLE TREE. Kuulid alla veeredes teevad erinevaid muusikalisi helisid, mis on iga kord külaliste saabudes tõeline hit ükskõik, mis vanusega on tegu. Tuleb jälgida, et väikene laps palle suhu ei paneks. Samas siiani ükski üle aastane põnn meie juures neid suhu pole pannud. Väikeste pallide kätte võtmine on hea ka sõrmeosavuse harjutamiseks. Leidub ka odavamaid versioone, aga ma ei oska kommenteerida nende kvaliteeti. Rainbow marble tree Amazonist: kolm suurust: ca 30, 46 ja 73cm. Meil on see keskmine suurus. Pole olnud last, kellele see külla tulles huvi ei pakuks.

3. LIIKUMINE

PALLI/AUTORADA: Populaarne Montessori klassiruumides olev materjal. Aitab last ettevalmistada lugemiseks, kuna arendab lapsel võimet silmadega eset jälgida. Lisaks ka osavuse harjutus, et pall õigest kohast sisse panna. Klassikalise palliraja sarnaseim variant müügil karloova.ee. Värviline alternatiivne pallidega renn koos ksülofoniga, autorenn või autode võidusõidurenn.

DSCF3104_large.jpgproducts-53825_s-500x500.jpgproducts-7558

PALLID. OAKOTID.

Nii väikesed kui ka suured pallid viskamiseks, veeretamiseks ja jalaga löömiseks. Eriti on meeldinud Väikemehele ping-pongi pallid, sest need põrkavad ja need on tõstmismängudes ideaalsed.

Oakotid (Amazonist või kaarelelula.ee) on ideaalsed viskamiseks: ei veere kuskile alla, saab kasutada erinevates viskemängudes ja neid on mõnus väikelapsel raskusena kaasa tassida.

HAAMERDAMINE.

Haamriga löömine eeldab kogu keha haaratust. Esialgu surub laps käega ja seejärel (ca 15-elukuust) alles haamriga. Meil Hape toksimismäng ksülofoniga- see ksülofon on hästi ebakvaliteetse kõlaga, aga pallid on head. Keerulisema haamerdamismängu laenutasime lelukogust.

5B55A9C0-62B1-4751-AC8A-A8DC1409A480

5B7FBBD0-37FF-47D2-A30A-314CED9079D1
Natuke rohkem täpsust nõudev, ent 18+ kuud üks lemmikuid tegevusi.

VURR.

Selline korralik, mida on võimalik keerlema lükata nii põrandale surudes kui ka käte vahel. Korralik Goki vurr müügil nt kaarelelula.ee-s. Väga paelus last kuni 18nda elukuuni. Edaspidi ka, aga tipphetk oli vahemikus 1-1,5-aastaselt.

e5ccc6117c348a7b45df2a646ed7c8a0.jpg

EESLÜKATAV MÄNGUASI ja/või JÄRELVEETAV.

Nt pulga otsas olev pardike, beebivanker, lapse suuruses ostukäru vms. Mida rohkem koliseb, seda parem. Eeslükatavad oli Väikemehe üheks lemmikuks (iga päev muudkui käis sellega ringi!) vanuses 14-16 elukuud (müügil näiteks kaarelelula.ee). Järgiveetav talle väga huvi ei pakkunud, aga osadele lastele meeldib (nt siilike müügil siin). EDIT: ka kohe 2-aastaseks saanuna meeldivad talle sellised mänguasjad väga.

Zoom image

PIKLERI KOLMNURK.

Ostsime, kui Väikemees oli ca 11-kuune, vahepeal ei pakkunud väga huvi, aga siis ca 15,5-elukuuselt muutus igapäevaseks ronimis-ja liugulaskmiskohaks. Müüakse vaffa.ee. EDIT: hetkel seal müügil väiksem versioon. Sellest, kas Pikleri kolmnurka koju osta, kirjutasin pikemalt siin.

37ACE90C-6005-404F-9E9A-1B07DE618AB0

Alates 20ndast elukuust on lemmikuks väikesed lastele mõeldud plastmassist liumäed.

PEALEISTUTAV AUTO ja/või (TÕUKE)RATAS (18 kuud +). Nende valik võtab silme eest kirjuks! Igal juhul võiks olla selline, kus laps saab ise hoogu lükata mitte, et see ise sõidab või ainult lükkamise võimalus.

Nelja-/kolmerattalise plaanime esialgu laenutada. Äkki teiseks eluaastaks saab juba tasakaalurattale vms-le mõelda.

KELK ja/või LIIVAKASTI/VANNI MÄNGUASJAD. 
Üks korralik ämber ja kühvel liivakasti (kaarelelulas).

VANNIMÄNGUASJAD

Üks laevuke kulub ikka ära (müügil nt Sirenas).

4. IGAPÄEVAELU VAHENDID

Väikelastele meeldib teha tegevusi, mida ta näeb teisi kodus tegemas.

Mängunugade, mängutoitude ja mänguköögi asemel eelistan, et laps harjutaks päris vahenditega, teeks päriselt endale snäkke ja et me teeksime koos päriselt toitu. Mul hea meel, kui ta varsti meile kõigile päris võileibu teha oskab. 😀

praktilise elu vahendid.png

 • KORISTUSTARBED lapsele sobivas suuruses: hari ja kühvel, käsitolmuimeja, lapid vms. Väga populaarne on Melissa and Doug komplekt. Minu arvates kallis, saab ka odavamalt samad vahendid. Nt Sirenas on ca 8 eurone komplekt: suur hari, väike hari ja kühvel.
 • KÖÖGIABILISE PUKK. Lapsed tahavad näha ja abistada köögis. Meil igapäevaselt kasutuses alates 11ndast elukuust (tegime tavalise niidiga “turvavõrgu”). Müüakse nt Vaffa.ee. Kes meisterdaja, siis võimalik IKEA mööblist ka ise teha (õpetus siin).
 • ESIMENE LÕIKENUGA. Müüakse nt Chez Mariuse poes, aga ka Apelsini poes. Meil kasutuses alates 14ndast elukuust.
 • LAPSE SUURUSES PÕLL. Ostsin etsy.com, müüvad ka mommipood.ee. Põll, millele saab ise peale joonistada leitav puitlelu.ee.
 • LAPSE SUURUSES NÕUD: tassid, taldrikud, kann. Meil sellised plastmassist joogitopsid IKEA-st. Pole ideaalsed, aga suuruse mõttes väga head. Kõiksugu lapse suuruses nõusid müüakse Apelsini poes. Puidust tainarull müügil puitlelu.ee.
 • AIA-JA AIANDUSTARBED, nt reha, kõblas, kühvel. Müüakse nt lelud.ee.
 • LAUAMATT: puidust (Etsy-st) või vettpidavast kangast (mommipood.ee).
 • ÕUNA-JA MUNALÕIKUR. Õuna-ja munalõikurit müüakse nt IKEA-s.
 • LAUD JA TOOL lapse suuruses. Müüakse IKEA-s, nt LÄTT sarjas. Meil lapse väike laud ja toolid ostetud etsy-st (vt postitust lapse toast). Ilus on ka Eesti toodang KOIKult.
 • VÄIKE PISSIPOTT. Babybjörni oma hea stabiilne, kõrge äär poisslastele ning mugav puhastada, sest sisu käib välja. (Esialgu ostetud IKEA pott oli nii kehv, on et selle pidime välja vahetama).
 • SUURELE POTILE POTIISTE. Koju: Mothercarest. 
 • POTIISTE. Kodust välja: Pottete Plus potil on mugav see, et käib väikeseks kokku ja saab kõikjale kaasa võtta. Saab teha lisa spetsiaalse sisuga ka tavaliseks pissipotiks, nt kui autos on vaja. OKBaby pott sarnane.
 • ALUSPÜKSID väikeses suuruses (s 80/86), nt Kaubamajas tüdrukutele ja Rimis poistele.

Leian, et riietumisega seotud harjutused nagu krõpsude kinni-ja lahtipaneku, nööpimise ja lukkude lahti-ja kinnitõmbamise harjutamine võiks kodustes tingimustes toimuda “jooksvalt” elu käigus. Kellel on kodus palju ruumi, siis Sirena e-poest leiab neid Montessori materjale.

5. EHITUSVAHENDID

Ühed ehitusmaterjalid võiksid kodus olla. Nendega mängib laps ealiselt väga kaua. EDIT: allpool olevatest pakkusid Väikemehele vanuses 1-2 huvi vaid Duplod ja needki alles ca 20nda elukuu paiku.

KLOTSID, nt puidutooni või Grimmi värvilised.

42300_Stufenzaehlstaebe-400x300.jpg

DUPLOD. Internetist leiab pikki arvamusavaldusi teemal, kas duploid (vanusele 2-5) on mõttekas osta või mitte. Et kas selle asemel peaks ostma hoopis suurematele mõeldud lego. Erinevad arvamused, õiget vastust ei ole. Et oleks võimalikult palju erinevaid ehitamise viise, siis soovituslikud on lihtsalt klotsid selle asemel, et nt kinkida rongikomplekt vms kus loomingulisusel on vähe ruumi ja pigem on tegu juhiste järgimisega. Lego võiks olla pigem loominguline mäng. Facebooki grupis “Muksula” müüakse võileiva hinna eest suuri komplekte.

lego-duplo-creative-play-my-first-bricks-10848-102509-0.jpg

GRIMMI VIKERKAAR: variante on erinevaid, ent pigem siis juba originaalne 12 tükist koosnev. Lõputult ehitusvõimalusi. Kuni 18nda elukuuni pigem mänguasi lapsevanematele. Saab osta siit.

10670_gr_regenbogen-700x700.jpg

6. KUNSTITARBED

 • MAALIMISVAHENDID: vesivärvid  (soovituslikult iga värv eraldi), öko näpuvärvid, paksud pintslid (ostsin IKEAst), rullikud vms. Paksud A4 paberid.
 • TAHVEL-MOLBERT kaks ühes. Tegime jalad lühemaks. Kriidid. Joonistuspaberi rull. Ostsime need IKEA-st.
 • JOONISTUSVAHENDID: paksud pliiatsid (meil on Giotto-Be-Be omad), sest nendega on lapsel esialgu kergem triipe tõmmata. Ja väidetavalt on esialgu lapsele väga tähtis, et kui ta midagi pliiatsiga teeb, siis oleks ka kohe näha, et värvi sai ikka paberile.
 • VOOLIMINE: plastiliin. Jälgida, et need poleks liiga kõvad. Mõnusalt pehme ja ülimalt halva maitsega on Playdoh plastiliin. 😉
 • VOOLIMISE AKSESSUAARID, nt tainarull, piparkoogivormid vms. Komplekt IKEA-s.
 • KLEEPSUD. Väikestele kätele meeldib kleepida. Nt realistlikute piltidega loomakleebised leiab lendliis.ee lehelt.
 • SULED.TUPSUD. Nendega on nii palju erinevaid mänguvõimalusi. Peamiselt saab neid kuskile sisse panna, sorteerida värvi järgi, pintsettidega tõsta jne. Müüakse nt Abakhanis, Pärlipoes, lendliis.ee lehel.
 • TÄPIMARKERID. Ma ei tea miks, aga sarnaselt väga paljudele lastele Väikemees armastab neid. Amazonist.
 • MEISTERDUSVAHENDID. Leiab hea hinnaga lendliis.ee lehelt!

7. KÄTE-JA SILMADE KOOSTÖÖD ARENDAVAD

Põhimõtteliselt on kõik järgmised mänguasjad ja materjalid seotud sellega, et väikelapsed armastavad esemeid kuskile sisse toppida (ja siis välja võtta). 

KUJUNDITE SORTEERIJA. Pigem jõukohane üle 1,5a-le. Tuleb jälgida, et kujundeid poleks liiga palju ja kujundeid ei saaks liiga kergelt kätte (väikesel kavalpeal tekib soov lihtsamat teed pidi ülesanne lahendada). Alguses tuleks kujundeid anda lapsele ühe kaupa, õiget pidi tema kätte. Sahtliga puidust kujundite sorteerija leiab karloova.ee poest. Kujundisorteerija, kus on erinevad värvid ja ka suurused kujunditel leiab lelunurk.ee poest. Tavaline puidust kujundisorteerija kaarelelula.ee.

kujundi-ja-varvisorteerija-hape693f799a06b2f3aa696250619a30b360dscf3297_large.jpg

BRAINTRAIN. (müüakse nt BrainGamesis). Vanusele 18 kuud+. See peaks kasutust leidma veel palju aastaid. Esialgu saab mängida rongiga, seejärel panna kujundeid ning lõpuks on tegu loogika puslega. EDIT: vanuses 1-2 eluaastat Väikemees sai hakkama vaid kõige lihtsama ülesandega.

smartgames_braintrain-MULTI_banner_1.jpg

OBJEKTI JÄÄVUSE KAST PALLIDEGA (kasutusel ca kuni 18 kuud). Müüakse värvilist versiooni etsy.com kui ka klassikalist smartandplay.com. Ma tegin selle ise nende juhiste järgi:

34EFFA2A-E390-4B58-90DD-DCDB82B74C7C

IMBUCARE KAST. Müüakse smartandplay.com. Kuna palli panekut auku sai ta harjutada objekti jäävuse karbiga, lasin tal palju sahtleid avada ja panime palli hapukurgi klaaspurki, siis eraldi seda Montessori materjali me ei ostnud.

Imbucare-box

IMBUCARE KAST MÜNTIDE PANEKUKS (Montessori coin box). Müüakse smartandplay.com. Tegin alternatiivse variandi sellest karbist ise:

51PBlitJL5L._SY355_.jpg

EACCEF79-B1F5-472B-92C2-B7139E030EEC

PEG-TOY (pulkade panek aukudesse). Neid erinevaid versioone sellest mängust on palju, ent selle konkreetse puhul on lahe see, et kui pulkade sisse panek on selge, siis saab panna pulka vastava värvi augu juurde või panna pulgad aukudest välja hüppama. Müügil nt Kaubamajas. Hästi kaua Väikemehe lemmik olnud!

FDE6DE24-050E-4C9D-9DDC-E0B4AE694DC7

MATRJOŠKA. Eriti meeldib lapsele, kellele meeldib asju peita. Tore nii lahti teha kui ka hiljem üksteise sisse panna. Enamasti müügil viie tegelasega. kümme pandakaru Amazonist. 3-osalise tooriku saab osta Sirenast. Kuigi ma neid päris pisikesi tükke kohe kätte aastasele ei annaks. Me siis teeme ise, st mul õde joonistab.

HTB1TDfzNQzoK1RjSZFlq6yi4VXa0.jpg

C1386A1F-29F3-4AB4-A02B-514A6FB88051
Mul õde joonistas. 🙂 Kes soovib mis iganes joonistusi, siis leiab ta instagrammist: naga_art.tallinn


LADUMISTORNID (pulga otsa rõngaste/ klotside vms panek).
Aitab õppida silmaga värvide/kuju eristamist.  Tuleb jälgida, et alustada hästi lihtsatest ja vaikselt liikuda keerulisemate suunas. Kõigepealt baasteadmised, kuidas pulga otsa panna ja siis keerukamad panekud, nt kui vaja klotsi keerata või pulk on peenike. Meil oli esialgu IKEA ladumistorn, aga see ei meeldinud Väikemehele esimeseks torniks. Melissa and Doug oma meeldis hästi. Siiski pole see väga keeruline, ongi selline hea alustamiseks. Lelukogu mänguasjade laenutuses on hea suur valik erinevaid, sh keerulisemaid.

8a41bee5-b259-4011-b9e8-ea1d7e591053.jpeg
Melissa and Doug ladumistornide alus
 • Nt puidust loogikamängud (pildid lelukogus). Sama põhimõttega teistes värvitoonides ladumismänge peaaegu igas mänguasjapoes. Need juba keerulisemad, mistõttu lapse frustratsiooni vältimiseks alates 18ndast elukuust. EDIT: Väikemees veel 23-kuuselt nendega hakkama ei saanud.

MAGNET: TAHVLID. Magnet tahvlil pulgaga tõmmates ilmnevad magnet pallikesed ja siis sõrmega saab nad tagasi auku lükkata (sõrmeosavuse harjutamine nii pliiatsiga joonistades kui ka magnetkuule auku tagasi lükates). Magnet tahvlit müüakse näiteks kaarelelula e-poes (punane versioon, tähed, numbrid). Meil on MagnaTab väikeste tähtedega versioon (ainuke variant, mida Eestis ei müüda).

magnetiline-joonistamistahvel-karbis-suur

Magnetitega kalapüügimäng. Klassika. Müügil igas mänguasjapoes. Esialgu põnev uurida mangetmehhanismi, et kuidas õnge külge kala “kleepub”. Päris kalapüügi mänguks läheb alles pärast teist eluaastat.

ESIMESED NÖÖRIMISMÄNGUD (alates 17 kuud), nt õunakese sisse õunaussi panek (meil Amazonist). Puiduvärvi versioon müügil puitlelu.ee.

71ww+KisS0L._SY355_.jpg

VIRNASTAMINE (topside panek üksteise sisse ja otsa) Montessori klassiruumis on klassikaks Roosa torn (müügil Sirenas) – saab laenutada lelukogust, aga sobivad harjutamiseks esialgu mistahes topsid/klotsid.

Meil on IKEA topsid ja HAPE kastid, ent Grimmi topsid, sh naturaalsetes toonides, ja kastid on ilusamad – neid väga kiidetakse ka.

EE3209D9-B192-477D-8FFB-0C5232CDF73410350_schaelchensatz_auсen_blau-700x700

LUKUD (lihtsamad lukud alates 16 elukuud, üldiselt 18+ elukuud). Ühekordsed lukud Aliexpressis. Lukkudega/inimestega/uksekelladega majake ja lukutahvlid müügil Kaubamajas ja tahvellukud lelunurk.ee.

Pildil olevad tabalukk ja võti pakkusid meeletult Väikemehele huvi vanuses 15-17.elukuul.

Melissa and Doug Larches Board pakkus Väikemehele enim pinget vanuses 16-22. elukuul. 22-elukuuselt juba avab kõiki uksi kergusega, mis viitab, et mäng hakkab juba lihtsaks muutuma. Melissa and Doug nelja avaga lukkude board on veel 22-elukuuselt keeruline.

Nimetu.png

8. PUSLED

Kuigi need on ka seotud käe-silma koordinatsiooniga ja probleemi lahendamise oskuse arendamisega, siis soovisin need eraldi välja tuua, sest suure puslede valiku tõttu on päris raske otsustada, mida siis ikkagi lapsele osta. Loomulikult Montessori klassiruumis on olemas pusled igale raskusastmele, ent koduses keskkonnas ei pruugi sellise ideaali loomine võimalik olla (finantsiliselt kui ka ruumi mõttes). Siiski mõned ideed.

pusled.png

Üldiselt suudab 12-24 elukuune laps kokku panna 1-4 tükilist puslet (on erandeid!).

ESIMENE PUSLE võiks olla ühe tükiline ja suure nupuga, et kohmakad sõrmed sellest ilma suurema frustratsioonita kinni saaksid. Või pakkuda rohkemate aukudega puslet andes esialgu kätte vaid ühe tüki.

 • Nt Montessori kujundi pusle. Alustada ringiga. Panin igast pereliikmest foto iga kujundi alla – oli teise lapse lemmik juba alates 7ndast elukuust. Sirenast.

51ZC1IkNNCL._SX466_

 • Nt Montessori mini sensoorika silindrimaterjal mahutavuse-suuruse jms mänguliseks õppimiseks. Müüakse nt puitlelu.ee.

10525-e1542788832241-500x304.jpg

(Tavaliselt tutvustatakse seda materjali ca 2,5-3-aastaselt ja seal reeglina puiduvärvi alusel on 6 või 10 auku ja mõni leiab, et pole õige seda materjali varem pakkuda, aga kuna Maria Montessori alla 3-aastastele materjale ei mõelnud, siis on see minu arvates just vägagi tema põhimõtetega kooskõlas: alustada sama ülesande lihtsamast versioonist ja vaikselt liikuda keerulisema suunas).

TEINE PUSLE võiks juba olla ühel alusel eraldi paar-kolm üksikut tükki.

pusllee.png

 • Nüüd Eestis müügil Sirenas ka loomapuslesid, kus võimalik suuruse järgi loomi panna:

PALJU ÜHE TÜKILISI ERALDI PILTE ühel alusel.

 • Nt selline imeilus taluloomade pusle (müügil pusled.com). Või kodu-ja perekonna teemaline pusle (müügil Sirenas). Sooduskood: minuperspektiiv (annab -15%).

ravensburger-puupusle-10-tk-farm-036899v-15590506902117.jpg

11501_legler_small_foot_design_setzpuzzle_familie_a.jpg

 • Nt helidega realistlike piltidega pusled. Jama on see, et asetades kassi mistahes teise looma peale tuleb heli. Aga saab ka heli kinni panna. Samas on helidega pusle hea erinevate loomahäälte vms tundma õppimiseks, mistõttu need Väikemeest paelunud juba alates aastaseks saamisest. Melissa and Doug realistlike piltidega sõidukite ja koduloomade häälepusled Kaubamajas.

0000772102681.jpghaalepusle-soidukid.jpg

MAGNET: Smartmax loomad. Müüakse BrainGamesis, toysplanet.ee. Magnet mehhanismide tundma õppimine.

Allalaaditud fail

JÄRGNEVAD PUSLED

Edasi on juba valikuid mitmeid ja need jäävad enamikel lastel sinna 18+ elukuu paiku. Aga lapsed on erinevad.

Huvi tekkitamiseks oleks mõistlik lähtuda pusle valikul temaatikast, mis last enim huvitab. 😉

KAHE TÜKILISED PUSLED: kokku panekust võib teha mängu. Näiteks ütled lapsele, et on vaja leida sobiv paariline: näiteks loomale vastav loomabeebi või kus vastav loom elab või mis ta sööb või vaja kokku panna looma kaks kehaosa. Soovituslik on pakkuda alla 2-aastasele lapsele esialgu üks-kaks puslet korraga ja vaikselt puslede kogust suurendada (mitte et pakis on 20 paari ja põmm viskad need lapsele lauale, et näe… lahenda nüüd). Kahe-aastane suudab juba 2 tükilisi puslesid kogu paki ära lahendada.

81a1dfoSzPL._SL1500_81fVwLKCE1L._SL1500_

Nt Gokil on kahe tükilised pusled, nt looma beebid. Seal erinevaid teemasid: kes mida sööb ja kes kus elab 2-tükilised pusled.

57463-500x500.jpg

 • Nt Ravensburgeri 2-tükilised pusled. Ravensburgeri kodulehelt saab osta. Meil Väikemees sai nendega hakkama alles 22-elukuuselt: lapsed on erinevad! Siiski pigem sobiks kingiks 18+ elukuud vanusele.

06943

10549-1.jpg

products-1591a

KOLME-NELJA TÜKILISED PUSLED. Peaks jälgima, et seal oleksid huvitavad tükid, nt erinevad loomad mitte lihtsalt sinine taevas.

 • Või Djeco crazy animals puidust magnetpusle (müügil Sirenas).

dj03111b-djeco.jpg

 • Nt esimesed klotsipusled. Põnevad tunduvad magnetitega klotsid, neil on ka sisseehitatud veakontroll ehk siis vaid üks õige viis kokku panna. Samas saab ka naljakaid tegelasi luua: inimesed-loomad segamini, transport.

geomag_magicube_transport_7-delig_multicolor_2_288147_1555338970Magicube-Geomag-MixAndMatch-9-Packshot-a

Neid looma-inimese kuubikuid nägin ka müügil T1 XS mänguasjapoes.

 • Nt Montessori kõige lihtsamad bioloogiapusled: 3- tükline liblikas (müügil Sirenas).

butterfly-puzzle-378-800x800.jpg

 

 • Nt paksude tükkidega nuppudeta pusle, kindlasti võiks olla ümber raam ja tükke mitte liiga palju, sest muidu liiga keeruline. Lepatriinuga pusle leitud kaarelelula.ee. Sama seeria laeva ja lennuki pusle müügil siin (tasuta transport).

4cf51789ea48c8fdfa17dd4f05043a8f.jpg

ravensburger-minu-esimene-pusle-2-4-6-8-tk-070770v-15488482772563ravensburger-minu-esimene-puzzle-2-4-6-8-tk-069545v-148918720672290eb5f7f2214bbbb2c5d3d66ae09f644.jpg

VIIE-SEITSME TÜKILISED PLAATPUSLED. 

 • Larseni 5-tükilised

1 (3)1 (2)1.jpg

 • Larseni 7-tükilised Just nendel kahel on peaaegu igal tükil nägu vms, mida on põnev kokku panna. Müüakse ka Kaubamajas.

11 (1)

QUERCETTI MOSAIIK FantaColor basic või portable. Esialgu paneb lihtsalt suvaliselt mumme, siis juba rivi. Müüakse nt XS mänguasjapoes ja 4kids.ee e-poes. Pikk kasutusaeg.

quercetti-mosaiigikohver-fantacolor-basic-100-nuppu.jpg

Kokkuvõtte

Loodetavasti said siit postitusest mõne uue ja põneva mõtte, mis ühele 1-2-aastasele väikelapsele huvi võiks pakkuda. 🙂

Koodiga “minuperspektiiv” saad Kaarelelula e-poes 10% soodustust. 

Piilu ka minu 2-ja 2,5-aastase lapse kinginimekirja.

Ja 3-ja 3,5-aastase lapse kinginimekirja.

Mis on olnud Sinu lapse selle ea lemmikud?

See postitus on eriline selle pärast, et juhuslikult on tegu selle blogi 100nda postitusega!

Kui soovid järgmistest postitustest nende ilmumisel teada saada, siis liitu meililistiga.

Sulle võib huvi pakkuda ka mu kirjutatud alla 5-aastase lapse uneteemaline raamat, mille saad osta Aollo, Rahva Raamatu poodidest või kõige soodsamalt siit: www.stoneagesleep.com

About the author

Comments

 1. Minu aastase poja lemmikud on kõik autod (pealeistutav, väiksemad mänguautod jne), raamatud ja rõngastorn. Mulle endale meeldivad väga “montessori toakiik” (kiigesellid) ja little dutchi erikujulised klotsid, aga nende aeg ilmselt tuleb veel. Esimese aastaga kogunenud mänguasjade hulk on üsna hirmuäratav vaatamata roteerimisele, nii et asjalikud soovitused kuluvad ära. Siit nimekirjast jäi silma realistlik nukk 🙂

  1. Aitäh ideid jagamast! Jäin siin mõtlema, et huvitav, kas tõesti kõikidele väikestele poistele meeldivad autod? 😀

   Jah, roteerimine mänguasjade kasvava hulga eest ei päästa, pigem teeb isegi keerulisemaks, sest kuskil peab neid roteeritavaid mänguasju hoiustama. Abiks ei ole ka vanavanemad, kes alati külla tulles midagi kingivad. Seetõttu pean lihtsalt ise valivam olema. Eks lapsevanemana on raske end tagasi hoida, kui tegelikult võimalust on – laste raamatud ja mänguasjad on ju väga odavad.

   Meil mänguasjadega on seis enam-vähem, aga no.. raamatute vallas on küll seis hirmuäratav. Olen küll püüdnud eesti keelseid väikelapse raamatuid raamatukogust laenutada, aga enamasti need Väikemehele ei meeldi. Sageli tõlgitakse eesti keelde kas väga titekaid või juba päris suurtele mõeldud raamatuid. Igapäevaselt tõsiselt veenan end, et eii.. tal ei ole rohkem neid ägedaid raamatuid vaja. 😀 Tõsine katsumus, mulle endale.

Jäta kommentaar