Väikemehe koduõpe: mere ääres, positsiooni schema (23.elukuu)

Juuni 4. nädal. Väikemees on 23,75-elukuune.

Sellel nädalal oli meil plaanis lugeda mere äärse elu kohta ja teha tegevusi rannas. Aga kuna Väikemehel on juba mitmendat nädalat peal positsioneerimise schema (erinevaid schemasid on erinevaid, otsida märksõnaga “schema play”), mis aina süveneb, siis lasingi tal rahumeeli selle tungiga tegeleda. Põhimõtteliselt tähendab see lapse arengus esinevat tungi ehk siis seda, et teatud perioodil laps tahab teha AINULT seda tüüpi tegevust ja see väljendub läbi mängu. Nagu tegu oleks mingisuguse kinnismõttega.

Enamasti hakkavad need väljenduma ca lapse esimesest eluaastast. Varasemalt olen täheldanud Väikemehel vaid transportimise schemat (kattub Montessori pedagoogikas maksimaalse pingutuse sooviga, nt laps veab suvalisi raskeid asju mööda elamist, tahab meelega oma liikumise raskemaks muuta) ja ka siis oli tegu perioodiga, kui ta oli äärmiselt pühendunud antud tegevusse.

Positsioneerimise schema kattub mõnes mõttes Montessori pedagoogikas mainitud väikelaste korra vajaduse perioodiga: kuidas väikelastele meeldib, kui asjad käivad teatud järjekorras, nt kõigepealt sokid jalga ja alles siis pluus või kuidas kõik peab olema omal kohal või toimuma tuttavas järjekorras. Nagu väikesed Mongid. 😀

Väikemehe puhul väljendub see eelkõige siis läbi selle, et ta laob asju järjestikku, nt autosid, loomakujukesi, raamatuid, merekarpe, DVD plaate jne. Kusjuures väliselt ei pruugi selles ladumises loogikat tunduda, ent tema jaoks on need väga läbimõeldult paigutatud ning see tegevus haarab teda täiesti endasse. 🤷‍♀️ Kuigi soovitatakse pakkuda erinevaid sorteerimise mänge, siis mulle tundub, et hetkel meeldib talle enim ise keskenduda ja ise mingit loogikat otsida. Seetõttu olengi lihtsalt võimaldanud tal seda pealtnäha veidrat tegevust keskendunult teha, nt mängutoas ladus kõik riiulis olevad raamatud ilusti üksteise kõrvale põrandale endal rahulolev nägu ees.

Emakeel

Lugesime lisaks miljonile muule raamatule ka raamatuid rannaelust.

9281CC2C-3C8A-4FB5-9F5C-C77C83FB67665F5E8147-FA84-4DAB-82EC-61742A8E65CF

Lisaks meeldis väga ka raamatukogust laenutatud raamat “Laura läheb randa”. 😉

Vabamäng merekarpide ja korallranniku mereloomadega (Safari Ltd tuubid Kaubamajast). Õigemini küll lõputu nende positsioneerimine kuskile ja siis tagasi panek anumasse.

Sobitamiseks pildikaardid tasuta siit ja siit.

Motoorika

Üldmotoorika: kuna Väikemees on meeletu liumäest allalaskmise fänn ja igasugune kehaline aktiivsus on selles eas ülimalt oluline, siis ostsin talle väikese liumäe õue mänguplatsile, mis pakub nüüd rõõmu kõigile mänguplatsi külastavatele väikelastele. 🙂

45F27130-7DBB-4203-8998-C29220536FB0

Oma positsioneerimise tungi sai ta ohtralt rakendada ka mänguväljakul sättides erinevaid mänguasju rivvi.

Üheks lemmikuks positsioneerimise mänguks, mida ka selle tungi korral soovitatakse oli (õues) pehmete magnetvahttükkide ladumine nn pitsade tegemine (leidub ka sarnasel põhimõttel kleepsualbumeid):

1343995F-77E8-411F-AC7A-4125F9A0D685
Käe-silma koostöö: pipetiga vee tõstmine ühest anumast teise

34AF6281-1409-4E30-97C7-4F218B80B615

Igapäevaelu

Enese eest hoolitsemine: kuigi annan riietumisel talle kogu aeg võimalusi ise proovida, siis peale heal juhul paari erineva riideeseme vahelt valimise, ta riietumise vastu huvi ei tunne.

Keskkonna hoidminekuna õues oli väga palav, siis uueks tegevuseks oli õues taimede kastmine voolikuga, veepritsiga.

Positsioneerimise schema on toonud endaga kaasa ka palju korduvalt harjutamist, kuidas enda järgi pärast kõik need põrandale laotud raamatud, rivvi seatud mänguasjakujukesed ja/või mänguplatsil üles reastatud autod ka hiljem ära koristada. See hetk, kui laps enda järgi mänguasjaplatsil KÕIK mänguasjad ilusti riiulisse tagasi paneb, tuleb mul alati rõõmupisar silma. 😀 Eriti kuna olen nii rase ja kohmakas hetkel, et puht füüsiliselt mänguasjade korjamine pole hetkel väga minu schema. 😀

Meeled

  • Maitsmine: vetikate maitsmine (goma-wakame)
  • Katsumis-/lõhnameel: mere ääres vetikate katsumine ja nuusutamine

E5312F61-DC4A-4D5E-9B59-8FAEC22AD02D

Kunst

  • merekarpide kujukestega rannas liivalossi ehtimine
  • rannakarpide ja mereelukatega mustrite tegemine plastiliini

CB5496A4-EE5D-4C50-8ECC-52D7937D7BB2

  • pintsli ja veega veevärviraamatu värvimine

 

Esimesed lauamängud

Mängisime esimest korda kogu perega Djeco loto lauamängu. 

19284_P_19284_P@P2@XL.jpg

Kokkuvõttes tundub, et arvestades ilmade seisu on ranna temaatika mõneks ajaks vaibunud, ent positsioneerimise schema on miski, mis lähiajal meie kodus veel ei vaibu.

 

Kas kellelgi veel lapsel positsiooni schema olnud?

About the author

Jäta kommentaar