Olen inimene, kes väga hindab raamatuid, ning olles otsapidi tõmmatud beebimaailma oli mul ilmselgelt KOHE vaja ühte korralikku beebiootuse märkmikku, kuhu saaksin kogu oma raseduse talletada, sest kõik ununeb ju nii ruttu! Samuti vajasin raseduse ja kogu selle beebimaailma kohta infot, mida leidsin rasedusraamatutest ja ette mõeldes seiklesin ka beebi esimese eluaasta ülestähendamiseks mõeldud raamatute maailmas.
EDIT: lõpuks tegin ise ühe beebiootuse märkmiku, sest see kalendermärkmik oli ikkagi liiga tuim kirjutamine, siiski sain sealt häid ideid. Beebiootuse märkmikust kirjutasin siin.
EDIT: lõpuks tegin ise beebiea talletamiseks lapsele raamatu-albumi, sest tahtsin, et nii pildid kui ka tekst oleksid kõik ühes kohas. Sellest kirjutasin beebile vajalike asjade lõpuosas talletamise all.
BEEBIOOTUSE MÄRKMIK
Võrreldes erinevaid märkmikke meeldis mulle enim just 9+1 Beebiootuse kalendermärkmik, kuna see on väga põhjalik. Esiteks on seal palju informatsiooni kehtivate hüvitiste kohta, igasugu infonumbrid, lehed kirjutamaks ämmaemanda visiitide kohta, trennipidamise arvestused, tabelid aitamaks planeerida lapsele vajalikke asju jpm. Lisaks on seal palju küsimusi, mistõttu olen neile vastates saanud nii üksi kui ka koos mehega järk-järgult mõelda raseduse ja lapsevanemaks saamise teemade peale. Kuna kohati on küsimused päris isiklikud, siis tõenäoliselt ei ole tegu raamatuga, mida kellelegi teisele peale enda või oma mehe lugeda annaksin. Pigem on see mõeldud mulle endale rasedusajast mälestuseks.
Tagantjärgi tarkusena, kui mul oleks plaan anda kunagi rasedusraamat oma lapsele, siis tõenäoliselt liiguksin etteantud küsimuste juurest tühjade lehtede suunas ja ostaksin raseduse alguses kaustiku, kuhu on mugav kirjutada, ning valmistaksin ise rasedusmärkmiku Pinterestist ideid ammutades. Esmarasedana on see muidugi keeruline ja vajab viitsimist.
Jälgiksin, kirjutaksin sinna:
- Sissekanne: kuidas rasedusest teada saamine, teistele rääkimine läks. Väike meie hetke elu kirjeldus.
- Esimesed beebiostud, riided jms
- Esimene ultraheli ja visiidi kirjeldus
- Ämmaemanda visiidid – mis sai tehtud, vereproovide jms tulemused
- Üldine tervis raseduse ajal, nt kaalutõus (nädalate/kuude või trimestrite kaupa), kõhu ümbermõõt; meeldetuletused, mida võib raseduse ajal süüa ja mida mitte
- Trenniplaan, nt millal ja kus trennis sai käidud, kui kaua treenisin, kuidas enesetunne trenni ajal/ pärast trenni
- Mida osta enne beebi tulekut, kategoriseerida, nt beebi toitmiseks vajaminev, mähkimiseks, riided, ravimid jne – kogus, kas on veel vaja ja kas juba olemas
- Finantside planeerimiseks ala, nt riigipoolsete toetuste ja emapuhkuse ajaline planeerimine
- Enesetunde jälgimine, igapäevaselt, nt kuidas tujud, isud, enesetunne jne
- Une jälgimine, nt kui pikalt on und, kas vahepeal üles ärkamised, unenäod kirja panna
- Beebinimede variandid
- Lemmik rasedusaegsed retseptid
- Sünnituskoti sisu
- Tähtajani lugemine
- Lemmik vanasõnad või ütlused vanem(ema või isa) olemise kohta
- Lasteaiad, sõimed
- Beebi suurus, võrdlused juurviljade/puuviljadega
- Isa mõtted
Lisaksin veel ilusaid kleepse ja kirjutaksin rasedusaegsetest mälestustest. Lisaksin iga nädala/kuu juurde oma pilte hetke isudest, kõhust.
RASEDUSAEGSED RAAMATUD
Lisaks beebimärkmikule, kuhu oma mõtteid talletada, otsin nii poest kui laenutasin raamatukogust järgnevad rasedusraamatud (reastasin need meeldivuse järjekorras):
- Loomulik ehk aktiivsünnitus. Ülle Liivamäe. – põhjalikult käsitletud erinevaid rasedusaegse võimlemise harjutusi, sünnituspositsioone ja üldiselt sünnituse kulgu. Kohati häirib, et autor ei viita algallikatele, mistõttu on osa tekstist pigem arvamuslugu rasedusaegsest tervisest.
- Punuloogia. Müüte murdev raamat rasedusest ja lapse imikueast uudishimulikele vanematele. Linda Geddes. – Hästi paljud raseduse alguses tekkinud küsimused said teaduslikus võtmes tänu sellele raamatule vastused. Raamat ongi koostatud küsimus-vastus põhimõttel, nt kas sündimata lapsed näevad unenägusid, mida teha, et mu tita terve öö rahulikult magaks jne.
- Nüüd ma tulen! Kristiina Uriko, Reet Raukas, Häli Mets, Kadi Liik. – Eesti arstide ja ämmaemandate poolt loodud sisutihe ja asjalik käsiraamat, mida loeks uuesti, kuna seal juttu ka beebi ja väikelapse arengust.
- Püha taevas, Sa oled rase! Mariann Kaasik. – Humoorikas läbilõige rasedusest, kuhu oli lisatud ka kasulikku infot. Sai väga palju naerda. Lugesin kahe õhtuga raamatu läbi.
- Loomuliku sünnituse teejuht. Ina May Gaskin. – Kuigi seda raamatut peab lugema väga kriitilise pilguga, kuna paljud sünnituslood pärinevad minu ema sündimise ajast ning ilmselgelt on hetkel haiglate sünnitusosakondade sünnivõtetes palju muutunud, siis raamatu teine osa on tõeliselt inspireeriv ja tekitab loomuliku sünnituse suhtes hea tunde. Inspireerib sünnitusel oma sisetunnet usaldama.
- Rasedus. Dr. Anne Deans. – Sarnane raamatule “Nüüd ma tulen!”, ent sisaldab vaid raseduse ja sünnitusega seotut. Rohkem pilte.
- Me saame lapse! Dorling Kindersley. – Minu jaoks on sealne info liiga pindmine, kuna eelistan mind huvitava teemaga rohkem süvitsi minekut. Samas kõik, mis on raamatus olemas, on silmale meeldiv ja asjalik.
- Sünnitus instinktide toel. Kuidas kuulata oma sisemist häält. Val Clarke. – Minu jaoks liiga lihtsalt kirjutatud või vähemalt tekitas see tunde, et seal oli vähe uut infot. Raamatus “Loomuliku sünnituse teejuht” oli minu jaoks rohkem avastamist. Samas pildid olid ilusad ja mõni peatükk väga huvitav lugemine.
- Sportliku ema käsiraamat. Toitumine ja trenn raseduse ajal ja pärast sünnitust. Anneli Päivänsara. – Kuigi seal oli kõik, mida pealkirigi lubab koos rohkete illustratsioonidega, siis natuke kuivalt oli kõik kirjutatud.
BEEBIRAAMATUD
Väga suureks dilemmaks oli minu jaoks milline võiks olla beebiraamat, kuhu hakkan märkima kõike põnevat, mis beebi arengus ette tuleb. Nimelt häiris mind, et nii mõnegi raamatu puhul on mitmed leheküljed pühendatud teemadele, mis pole aktuaalsed, nt ristsed, või on enamasti tühjad lehed, kuhu tuleb ise mõelda, mida tahaksid kirjutada, või on lihtsalt tobedad ja/või vähe küsimusi. Esimese lapse puhul ei tea ma mida võiks kirjutada, mistõttu on hea, kui mingisugusedki ideed on ette antud.
Käisin korduvalt raamatupoodides eri raamatuid uurimas. Otsisin ka internetist isetegijaid. Mulle jäid eelkõige silma kolm raamatut, mis kõik on mingis mõttes kõige paremad. Neis on imeilusad illustratsioonid, põnevad ja loogiliselt järjestatud küsimused ning piisavalt ruumi kirjutada.
Lõpuks oli minu top 3 selline:
1.koht: Lapse esimene aasta
Positiivne eripära: rohkelt küsimusi, põhjalikult just esimene elukuu, mis jaotatud nädalateks, ilusad värvilised mustritega lehed, palju lehekülgi (80tk), iga kuu alguses on lühidalt kirjutatud sellest, mis ees ootab (nt kas hakkavad tulema hambad, mida beebi selleks ajaks juba tõenäoliselt oskab jne) ja antud ka eakohased mängusoovitused
Negatiivne: pole jäetud eriti ruumi iga kuu kohta piltide lisamiseks, samas kui beebil nii kui nii pildialbum, siis ehk ei sega.
2. koht: Samm sammult suuremaks
Positiivne eripära: lihtsuses peitub võlu – parajalt nii küsimusi kui ka ruumi ise mõtlemiseks
Negatiivne: vähe lehekülgi (44tk), samas kõik oluline on olemas; põhjalikuks kirjutamiseks siiski vähe ruumi; pole kasvamistabelit, kuhu oleks hea ülevaatlik muutusi kujutada
3. koht: Minu esimene raamat. Beebiraamat. Raamatu kaas on tagasihoidliku välimusega, ent sisulehtede pildid on väga ilusad. Raamatu sisuga saab tutvuda siin: https://www.facebook.com/minuesimeneraamat/
Positiivne eripära: mõeldud kauemaks kui vaid üks eluaasta (kuni 7.a), juuste talletamiseks väike ümbrikuke, enim ruumi vabalt kirjutada, palju lehekülgi
Negatiivne: peab endal olema ideid, millest kirjutada, nt ruum jäetud 1.-12.elukuu kohta ja edasi kuni 7.eluaastani lühikokkuvõtete tegemiseks (ruumi ca 1/3 lehekülge iga sünnipäeva kohta)
Kuidas oled talletanud oma beebiootust? Milline rasedusaegne raamat on Sind enim mõjutanud? Mis on Sinu arvates ühe hea beebiraamatu omaduseks?