Septembri 4 nädal. Väikemees on 14,5 kuud.
Selle nädala teemadeks olid planeeritud puuviljadega tutvumine ja kollase värvi õppimine. Esialgu olid plaanis Eesti puuviljad, eksootilised puuviljad veebruaris ja marjad tuleval suvel, aga käsitlesime neid, mis parasjagu poes-aias saada oli.
Keel ja kõne
Puuviljade ja marjade jaoks tegin sarnased pildikaardid nagu eelmise nädala juurviljadegi jaoks. Need leiab postitusest: vajalikud materjalid (parooli saab liitudes meililistiga). Väikemees on suur puuviljasõber, seetõttu paljusid puuvilju teadis ta kohe.
Viimasel ajal päris sageli palun tal sõrmega näidata, kus ta midagi raamatus/kaartidel näeb ja 90% juhtudest üllatun, kui hästi ta kõigest aru saab ja kui hästi tal erinevad nimetused meeles on! Kuna meiega kasutab ta täpselt kahe sõna: mäm-mäm ja emm, siis on päris hea natukenegi sedasi aimu saada, mis ta peakeses küll toimub.
Iga päev näitasin 4 kaarti ja siis pannes need tema ette küsisin, kus on nt maasikas, kui see õigesti vastatud, siis panin selle “teab juba” hunnikusse. Kõiki kaarte me vaadatud ei jõudnudki.
Kollase värvi õppimiseks uurisime eriti hoolikalt värve õpetavates raamatutes olevaid lehekülgi, kus on kujutatud kollast värvi esemeid ja olendeid. (Värvi)raamatud pakuvad talle väga huvi.
Sensoorne
Puuviljade temaatika oli heaks ettekäändeks varuda koju hulgi puuvilju ja neid üheskoos degusteerida eesmärgiga stimuleerida maitsemeeli ja puuviljade nimesid üle korrata. Erilise tähelepanu said muidugi kollased puuviljad banaan ja mango.
Et kollane värv oleks visuaalselt kogu aeg toas silme ees, siis tegin Väikemehele ka kollaste esemete kandiku. Ma ei tea, kas sinna sattusid huvitavamad esemed, kui mõne teise värvi puhul, aga sealsed esemed pakkusid talle küll huvi.
Kunst
Kunstitegevused on Väikemehe üheks lemmikuks. Käib ja küsib käsi pikk, et kapi otsas olevaid kunstitarbeid kasutaksime. Nagu ikka avastasime nädala värvi läbi kunsti.
Talle väga meeldis see, et terve nädal sai ta jätkata oma kollaste värvilise paberi tükkide panekut kleepepaberile (õpikute pakkepaber):
Lisaks igapäevastele joonistamistele tegime ka läbi toidukile näpuvärvide rullimist/sõrmega vajutamist:
Kõigepealt sai tibu pilti värvida kollase pliiatsiga ning seejärel andsin kätte kollase toiduvärviga segatud maitsega jogurti. Seda jõudis rohkelt suhu, aga oma kollase värvingu sai nii tibu kui ka päike.
Motoorika
Üldmotoorika arendamisega tegeles nagu ikka Väikemees ise. Kui varem lasi ta liugu enda tehnikat kasutades: kõhuli jalad ees, siis sellel nädalal tahtis ta alla sõita nii nagu teised lapsed, istuli. Samuti kuskilt kõrgemalt alla tulles proovib ta aina vähem tulla selg ees ja pigem puudu olevad 5cm maa suunas kukkuda.
Igapäevasteks tegevusteks olid sellel nädalal mängupartide nöörist järgi vedamine ja enda ees selle masina lükkamine. Muudkui käis mööda tuba ringi ja rullis ja rullis seda keerumasinat enda ees (saime Väikemehe tädilt):
Vaesed alumised naabrid, kes seda rullimist tundide viisi taluma peavad. 😀
Asjade lükkamine jätkus ka õues:
Vaikselt hakkab tekkima huvi ka ronida, nt mängumaadel ronib ta otsejoones redeleid mööda üles.
Peenmotoorika ehk silma-käe koordinatsiooni arendamiseks sai ta sellel nädalal teha palju vee kallamist ühest topsist teise. Eks ta mängib meil üldse veega hästi palju, aga sellel nädalal üritasin lihtsalt jälgida, et tal oleks kaks topsi, et ta saaks ühest teise kallata ning näitasin ka korra-paar ette, mis võimalused on olemas. Seda sai ta teha igapäevaselt kraanikausis mängides. Veega mäng on vist miski, millest ei saa lastel kunagi isu täis.
Harjutasime ka klotside üksteise otsa panekut. Üldiselt on selle vastu huvi veel leige.
Matemaatika
Nagu ikka lugesime kokku varbaid, sõrmi, nina, kõrvu, silmi jpm.
Tutvustasin ka mõisteid: suur ja väike. Selleks lugesime erinevaid vastandite raamatuid ning eri suuruses Schleichi kujukestel sai ka suurusi võrrelda.
Muusika
Uueks pilliks oli Väikemehe tädilt saadud tamburiin. Muusikatundi me sellel nädalal ei jõudnudki.
Praktiline elu
Söögitegemine:Igal (minu) söögi tegemisel oli ta mingit moodi abimees. Küll tõstis salati jaoks kurki kaussi, aitas jahu kallata (jahu kulus poole rohkem…) või tainast vispeldada (tegi segamise liigutust ja pahandas, kui ma takistasin tal kogu kööki taignaga kokku tegemast). Söögi tegemine meeldib talle väga. Kui ise ei saa osaleda, siis vähemalt peab saama vaadata ja õppida. Õige kokana jõuab alati midagi toidust ka suhu!
Enese keskkonna hoidmine: Igapäevaselt asjatas ta mööda tuba erinevate tolmuimeja juppide, aknapesu pritsi, riiderulliku ja pesumasina juures. Küll võttis kapist enda riideid, siis viis jälle tagasi. Siis viis mustad riided mustapesu kasti. (Varem viis otse pesumasinasse).
Imehästi saab ta aru sellest, kui öelda: “Kust sa selle võtsid? (paus) Vii tagasi oma kohale.” Olgu selleks, siis kapist võetud müts või pluus, jalanõu riiulist võetud jalanõu või raamatupoes riiulist võetud raamat. Väga hästi on meeles, kus on asja koht!
Enese hügieen: Selle nädala (minu) põhiline tähelepanu läks Väikemehe potil käimisele. Woww.. oli see alles üllatusi täis nädal! Selle kohta pikem postitus juba peagi!
Järgmise nädala koduõppe teemaks on sügis, sest sügis on tõesti käes. 🙂
EDIT: meie sügise nädala tegevustest saad lugeda siit.
Kui soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis pane Minuperspektiivi Facebooki lehele meeldib või kliki allolevat nuppu “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.
Väga vahva, nii mitmekesised tegevused. Tore iga nädal lugeda 🙂